Водещ противник на руския диктатор Владимир Путин призова Запада да не позволява какъвто и да било „спасителен“ изход от войната срещу Украйна, като заяви, че краят на четвъртвековното му управление е единственото решение за мир.
Критики към Путин
Владимир Кара-Мурза, който излежаваше 25-годишна присъда в сибирска наказателна колония по обвинение в държавна измяна, след като осъди инвазията в Украйна, беше един от 16-те руски дисиденти и чужденци, освободени на 1 август в рамките на най-голямата размяна на затворници между Изтока и Запада след Студената война.
В интервю за „Франс прес“ 43-годишният Кара-Мурза прогнозира, че ще може да се върне в родината си, тъй като „режимът“ на Путин няма да продължи дълго.
ОЩЕ: Дмитрий Медведев заплаши разменените руски политически затворници
Пристигайки във Франция след посещения в страни, сред които Германия, той призна, че в западните общества има „умора“ от войната, предизвикана от нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г., но настоя, че „режимът на Путин трябва да бъде победен“.
„Много е важно да не се позволи на Владимир Путин да спечели войната срещу Украйна. Лицето на Путин не трябва да бъде спасено“, каза Кара-Мурза, който по-късно се срещна с френския президент Еманюел Макрон.
Кара-Мурза се нахвърли върху западната „реалполитика“ в отношенията с Русия при управлението на Путин, която според него е направила руския лидер „чудовището, което е днес“. „Ако, не дай си Боже, на режима на Путин бъде позволено да представи резултата от тази война като победа и да оцелее на власт, след година или 18 месеца ще говорим за нова война, конфликт или друга катастрофа“, добави руският дисидент.
ОЩЕ: След размяната: Стана ясно къде е най-големият жив опозиционер на Путин (ВИДЕО)
Солидарност към Украйна
Кара-Мурза, който има двойно гражданство - руско и британско, заяви, че за него ще бъде „чест“ да отиде в Украйна и да се срещне с президента Володимир Зеленски, като добави, че подкрепя изграждането на мостове между продемократичното движение в Русия и Украйна.
„Ще трябва да намерим начини да живеем заедно и да преодолеем тази ужасяваща трагедия, която режимът на Путин отприщи. Това няма да е лесен процес, няма да е бърз процес, но знаем, че е възможно“, каза той.
Кара-Мурза призна, че изпитва „особен вид солидарност“ с украинските офицери, които са били държани в сибирския затворнически лагер, въпреки че не им е било позволено да разговарят помежду си.
Той е бил „абсолютно сигурен“, че ще умре в наказателната колония в Омска област - докато една сутрин внезапно не е бил качен на самолет за Москва, а след това заедно с други затворници, участващи в размяната, в турската столица Анкара. „Никой никога не е искал съгласието ни. Натовариха ни в самолета като добитък и ни изхвърлиха от Русия“, обясни той.
Макрон приветства опонента на Кремъл за неговата „смелост“ по време на срещата им късно в понеделник, като същевременно потвърди „подкрепата на Франция за всички защитници на правата на човека и свободата на изразяване“, се казва в изявление на президентството.
По-рано Кара-Мурза заяви, че не се съмнява, че ще се върне в страната си. "Не само че режимът на Путин не е вечен, но мисля, че... той ще приключи в съвсем обозримо бъдеще“.