Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Протестите в Сърбия срещу добива на литий пак се възобновиха

20 август 2024, 07:11 часа • 760 прочитания

След прекъсването миналата седмица и след демонстрациите в Белград, протестите в Сърбия продължиха - заради планиран добив на литий от австралийския минен гигант Rio Tinto, който е подкрепян от ЕС, а германският канцлер Олаф Шолц подписа споразумение, че литият от Сърбия ще се ползва за производство на електромобили от популярни германски автомобилни марки.

Снощи хора се събраха във Валево и Иваница. Малко по-рано протестна акция беше организирана в Приеполе, пише "Данас".

Протести по места

Голям брой хора се събраха във Валево на предишния протест, а репортерът на телевизия N1 отбеляза, че имало много хора и снощи. На протеста се изказваха лекари, юристи, еколози ...

Още: Вучич: Русия ми каза, че ще ме свалят с преврат

Хората от Валево, с които репортерът на N1 разговаря преди протеста, казаха, че са се събрали с една и съща цел и същото послание - "няма да има мини" и че ще направят всичко възможно, за да предотвратят добива на литий.

Организаторът на протеста Зоран Джорджевич каза пред N1, че "Валево започва в Сърбия втория сет в мача за оцеляването на нашите градове и страната ни". "От една страна има хора, които се интересуват от политика и пари, а от друга страна, ние се интересуваме от земя, вода - вижте този шум, броят на хората, които спонтанно дойдоха днес. Това е мач, вероятно от няколко кръга, така че не трябва да очакваме, че ще променим нещо днес, но със сигурност ще продължим по пътя на спасението за всички ни”, каза той.

Гражданите на Иваница се събраха на централния градски площад. Срещата беше организирана с цел – ако гражданите поискат, литий няма да има. Екоактивисти и опозиционни политици призоваха за протест в Иваница.

Един от тях, съветникът Рашко Милутинович, каза пред N1, че целта на протеста е "да покани гражданите и да посочи екологичните проблеми". "Да подкрепим и проявим солидарност с хората, които имат по-големи екологични проблеми от нас. Ние в Иваница нямаме, поне не толкова, доколкото ни е известно, информация, че тук ще се добиват литий и бор, но имаме информация, че в района на Голия се извършват други изследвания и че те се извършват по много непрозрачен начин", подчерта Милутинович.

Още: ЕС и Сърбия подписват сделка за доставка на литий

На протеста в Иваница се виждаха послания: "Чуждо няма да вземем, своето не даваме", "Когато няма закон, има хора“ и други.

Малко след 18:00 ч. в Приеполе започна протест срещу добива на литий в Сърбия. На протеста срещу добива на литий във Валево актрисата Бояна Новакович каза, че "сърбите са се разбрали за нещо". Разбрахме се да няма копаене”, каза тя, предаде БГНЕС.

"Арестуват наши приятели, другари, съратници, искат да ни сплашат. Вместо да арестуват крадците, които крадат избори, те арестуват младите хора, които пазят земята, въздуха и водата", каза Новакович. Тя посочи, че те "не се страхуват".

Политическа окраска

Протестите обаче вече се превръщат в инструмент на глобално противопоставяне - Русия предупреди Александър Вучич, че те са насочени срещу него и искат да го свалят от власт, а в китайските медии този сценарий се облича в материали, написани по начин, който да рисува точно такава картина, но по-фино. "В статия на Ройтерс от 9 август, например, Златко Коканович е описан като "48-годишен сръбски фермер" и "баща на пет деца". Материал на Асошиейтед прес (АП) от същия ден използва подобно описание, наричайки Коканович 48-годишен фермер, който има пет деца. Друго лице, Марияна Петкович, също често е отразявано в някои истории като „местен жител“ или „съсед“ на селянин близо до долината Ядар. Двамата обаче са съответно президент ключов член на НПО-то "Не даваме Ядар", основен инициатор на протеста", пише китайският Global Times и настоява, че екоорганизациите били свързани със САЩ, организирали опозиция срещу Вучич, а освен това имало такива, които протестирали срещу "китайски проекти".

Светът е изправен пред недостиг на критични минерали

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес