Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Производството на вино е намаляло рязко. Ще поскъпне ли то?

11 ноември 2023, 19:20 часа • 2341 прочитания

2023-а ще е най-лошата година за винарството от шест десетилетия насам, поне що се отнася до обема на производството. Той ще възлиза едва на около 244 милиона хектолитра, което е със седем процента под миналогодишните показатели и е най-ниското ниво от 1961 година насам. Прогнозата е на Международната организация по лозата и виното (OIV).

Силен удар по винопроизводителите в Южното полукълбо

"Този негативен сценарий е свързан със същественото съкращаване на обемите на производството в големите държави винопроизводителки и в двете полукълба", поясняват от централата на OIV в Дижон. Организацията е създадена през 2001 година и днес в нея членуват 50 страни.

Още: 7 причини, поради които е добре да пиете червено вино

От неблагоприятните климатични условия най-много са пострадали производителите в Южното полукълбо. В Австралия, Аржентина, Бразилия, Чили и Южна Африка реколтата, респективно и производството, са намалели с между 10 и 30 процента, съобщават от OIV. В Европа най-голям спад се отчита в Италия, Испания и Гърция.

"Само в САЩ и в някои държави от ЕС, като например Германия, Португалия и Румъния, климатичните условия бяха благоприятни, които позволи да бъде произведен среден обем или дори по-висок от средното“, уточняват експертите от Дижон. Въпреки това в ЕС като цяло обемът на производството ще се окаже с осем процента по-нисък от средните количества за последните пет години, гласят предварителните оценки.

Франция отново ще е първенец

Това се дължи до голяма степен на лошата реколта в Италия. Страната през тази година вероятно ще произведе само 44 милиона хектолитра вино. Това ще е с 14 процента по-малко от миналата година и най-ниското ниво от времената на изключително слабата реколта през 2017 година. Така Италия ще загуби мястото си на световен лидер в отрасъла, отбелязва агенция "Ройтерс", и отново ще го отстъпи на Франция, която от девет години не е била най-големият винопроизводител. При нея обемът може да се окаже малко по-висок от средния за последните пет години.

Още: Ако искате да излезете от депресията - ето какво е идеално за целта

Испания ще удържи третото място, макар там производството да е спаднало с 14 процента до най-ниското си ниво в последните 20 години. Както испанските, така и италианските винопроизводители най-много пострадаха тази година в Европа от климатичните аномалии - както от продължителните засушавания, така и от обилните валежи, довели до повишена влажност и до разпространяването на мухъл по лозята.

Накратко: промените в глобалния климат, съпроводени с периоди на суша и на поройни дъждове, на нетипични горещини, както и твърде ранни и твърде късни слани, се отразяват все повече както на европейското, така и на световното винопроизводство.

Тазгодишният спад всъщност може да възстанови баланса

Според OIV в Германия тази година ще бъдат произведени около девет милиона хектолитра вино, което ще е малко повече, отколкото през 2022 година. В Европа Германия с нейните 13 винарски региона се нарежда четвърто място сред големите производители. В световен мащаб е едва на девета позиция пред Португалия, отстъпвайки и на САЩ, Австралия, Чили, Аржентина и Южна Африка.

Още: Бабини рецепти: Неустоимо вкусни есенно-зимни мезета за раздумка на по чашка с приятели

Винопроизводителите от Южното полукълбо са сред най-големите доставчици на световния пазар, поради което техните проблеми през тази година неизбежно ще доведат до съкращаване на глобалното предлагане, респективно - и до вероятен ръст в цените.

OIV по традиция се въздържа от ценови прогнози. Но германската агенция ДПА от своя страна отбелязва, че в отрасъла в последно време е било наблюдавано свръхпроизводство на вино и на различните континенти са били натрупани запаси, така че сегашният спад в производството "би могъл да възстанови равновесието на световния пазар".

Срещу евентуалното поскъпване говори и това, че търсенето на вино в световен мащаб намалява, което е свързано с общата тенденция за здравословен начин на живот и съответното по-скептично отношение към алкохола. В Германия например употребата на чист алкохол на глава от населението през последните 40 години е намаляла значително, обяви наскоро правителството в отговор на депутатски въпрос.

 

Още: Учени: Не виното, а този алкохол сваля холестерола

Източник: Дойче веле

Как нашите предци са съхранявали домашно вино?

Защо виното не се избистря - наша грешка или не

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес