Не знаем защо нашите служби изкараха Груевски в Унгария. Този въпрос повдигна историкът, медиевист и бивш агент на Държавна сигурност проф. Христо Матанов в сутрешния блок на БНТ.
На въпрос на водещите дали има предвид нашите служби, професорът потвърди, но не даде подробности.
Припомняме, че още през 2018 г. унгарското издание "Непшава" предположи, че Груевски е избягал в Унгария, използвайки български паспорт. Нещо, което тогавашният министър-председател и настоящ лидер на ГЕРБ Бойко Борисов отрече. ОЩЕ: Борисов обяви за фалшива новина данните на унгарска медия за български паспорт на Груевски
По-късно тогавашният македонски премиер Зоран Заев разказа, че Груевски е напуснал страната, скрит в багажник. Появи се информация, че той е преминал през Албания и Черна гора, за да стигне до Унгария. ОЩЕ: Как четири страни, съюзници на Скопие, допуснаха бягството на Груевски?
Бягството на Груевски от Македония
Бившият македонски министър-председател, чието управление беше белязано от масово подслушване, антибългарска риторика, антиквизация на страната и корпуция, се укри в Унгария през октомври 2018 г. след първата присъда в родината си.
Груевски потърси убежище в Унгария, където се намира и до днес, въпреки опитите на Скопие да поиска неговото екстрадиране.
"Никола Груевски е мой личен сътрудник. Той сътрудничи и на унгарския народ". Това каза през ноември 2018 г. унгарският премиер Виктор Орбан по повод даването на политическо убежище на избягалия Груевски.
Припомняме, че югозападната ни съседка дори поиска Интерпол да издаде международна заповед за арест на Груевски, но получи отказ. ОЩЕ: Интерпол отказва да издаде заповед за задържане на Груевски
Из присъдите на Груевски
Присъдата през 2018 г. е една от многото на Груевски. Тогава той беше осъден на две години затвор заради закупуването на супер скъпа лимузина "Мерцедес" за около 600 хиляди долара, което възмути македонското общество и което се счита за емблема на корупцията на режима му. Давността на първата му присъда обаче изтече на 4 октомври тази година. ОЩЕ: Никола Груевски влиза в затвора за две години
Бившият македонски премиер обаче има още две присъди, чиято давност изтича през 2027 г. и през 2042 г.
През май 2022 г. Груевски беше осъден на девет години затвор по дело за разрушаване на жилищен коплекс като акт на политическо "отмъщение". Месец по-късно Наказателният съд в Скопие осъди задочно бившия премиер на 6 години затвор за финансови и други нарушения при строителството на партийни обекти, включително централата на партията, която той оглавяваше - Демократическа партия на македонското национално единство (ВМРО-ДПМНЕ).
Междувременно той е обвиняем по още две дела, по които съдът още не се е произнесъл окончателно.
Защо Мицкоски е под голям натиск?
Проф. Христо Матанов коментира в сутрешния блок на националната телевизия и съдбата на наследника на Груевски във ВМРО-ДПМНЕ и настоящ министър-председател на съседката ни Християн Мицкоски.
Според него Мицкоски и самата Северна Македония са под голям натиск. „Гърция ги предупреди много строго. България по-лежерно, но тя също ги предупреди. Остава Албания, която е отделена от Северна Македония за ЕС, остава и Сърбия, която ги подкрепя общо взето, но те са под натиск. Звучният публичен шамар, който Урсула фон дер Лайен сложи на Мицкоски е достатъчен повод за това, което говоря“, заяви професорът. Според него съпрогивата срещу Мицкоски расте вътре в Северна Македония, защото той не прави това, което е обещал. ОЩЕ: Присъда на Груевски отпада по давност на 4 октомври: Ще се прибере ли в Северна Македония?