Глобалните продажби на фалшиви и пиратски стоки са се увеличили до 460 милиарда евро (522 милиарда долара) годишно, което представлява огромните 3,3% от световната търговия, според доклад, публикуван в понеделник.
Последната оценка на Службата на ЕС за интелектуална собственост (EUIPO) и на OECD установиха, че делът на фалшифицираните стоки е отбелязал "значителен" ръст от предходната оценка през 2016 г. с 2,5% от световната търговия, предава AFP.
Тези стоки представляват 121 милиарда евро от стойността на вноса в Европейския съюз - огромния 6,8% от общия внос в блока, спрямо 5% през 2016 г., се казва в изявление на EUIPO.
"Фалшифицирането и пиратството представляват голяма заплаха за иновациите и икономическия растеж, както на равнище ЕС, така и на световно равнище," каза изпълнителният директор на EUIPO Кристиан Арчамбо, предаде БГНЕС.
Той каза, че "дълбоко притеснителното" покачване "ясно призовава за координирани действия на всички равнища, за да бъде напълно отстранено".
Най-засегнатите от фалшифицирането и пиратството компании са базирани главно в развитите страни, като САЩ, Япония, Южна Корея и държавите от ЕС, се казва в доклада. Но бизнесът в Китай, Бразилия и Хонконг понася все повече удари в тази посока.
Страните, изнасящи най-много фалшиви и пиратски стоки, са Китай, Хонконг, Обединените арабски емирства, Турция, Сингапур, Тайланд, Индия и Малайзия.
Докладът се основава на данни от почти половин милион митнически конфискации от международни правоприлагащи органи.