Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пробив: Ваксина дава 100% имунен отговор срещу COVID-19 след реваксинация

20 юли 2020, 21:30 часа • 9027 прочитания

Обнадеждаваща новина за пробив в борбата с коронавируса долетя от Великобритания. Учени от университета в Оксфорд обявиха, че разработваната от тях ваксина е дала изключително добри резултати след първите тестове при хора.

От публикация в авторитетното медицинско списание "The Lancet" става ясно, че ваксината, наречена ChAdOx1 nCoV-19, се е оказала ефективна и без големи странични ефекти. Общо 1 077 души са получили от препарата, който е разработен от учени от британския университет в Оксфорд съвместно с компанията „Астра Зенека“. Първите резултати сочат, че след инжектиране, имунната система на доброволците произвежда антитела и Т-клетки, които могат да се борят с коронавируса.

Произведена е от генетично разработен вирус, който причинява обикновената настинка при шимпанзетата. Той е силно модифициран, най-напред, за  да не може да причини инфекции у хората, а също и да "прилича" повече на коронавирус. Учените постигат това, прехвърляйки върху ваксината, която разработват, генетичните инструкции за шиповия протеин на коронавируса - средството, чрез което той завладява клетките. Това означава, че ваксината прилича на коронавирус толкова, че имунната система може да се научи да го атакува.

Изпитанията са проведени между 23 април и 21 май. Средната възраст на участниците е 35 години, като те са били между 28 и 44 години. 536 от тях са били жени, а 541 – мъже. Те са били разделени в две групи – такива, които са получили ChAdOx1 nCoV-19 и такива, които са получили ваксина срещу менингококи и са използвани за контрола. Резултатите сочат, че нивата на Т-клетките достигат максимума си 14 дни след ваксинацията, а нивата на антителата - пик след 28 дни. Изследването показва, че 90% от хората, развиват неутрализиращи антитела след една доза от ваксината. Само на 10 души е поставена втора доза и всички те също произвеждат антитела.

Като цяло всички, получили ваксината, не са проявили сериозни странични ефекти. Най-честите странични ефекти са били мускулна болка, умора, главоболие и температура. Тези нежелани реакции са били ограничени при повечето пациенти с парацетамол. Болка на мястото на прилагането на ваксината се е проявила на първия ден. Учените са категорични, че въпреки добрите новини, тепърва ще се правят проучвания за дългосрочните ефекти и ефикасност на ваксината.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес