Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Преизбраха президента на Португалия за нов мандат

25 януари 2021, 06:45 часа • 2302 прочитания

Действащият президент на Португалия Марсело Ребело ди Соуза води на президентските избори, провели се във вчерашния ден, информира ТАСС. Данните са при обработени 95,89% от протоколите. Съответните предварителни резултати бяха обявени от вътрешното министерство на страната. Според информацията, действащият президент получава 62,54% от гласовете. Той е последван от лидера на крайнодясната партия „Достатъчно” Андре Вентура (11,87%) и адвокат и бивш дипломат Ана Гомеш (11,78%). Мариза Матиас печели 3,9% от гласовете, Жоао Ферейра - 3,82%, Виторина Силва - 3,35%, Тиаго Маян Гонсалвес - 2,75%.

Президентските избори в Португалия се проведоха на фона на нарастване на разпространението на коронавирусна инфекция в страната. Общо в републиката с население над 10 000 000 души са открити над 636 000 случая на инфекция, над 10,4 хиляди пациенти са починали. В навечерието на гласуването страната регистрира антирекорд за ежедневно увеличаване на броя на случаите, както и дневен максимум смъртни случаи, вследствие на коронавирус. В тази връзка, португалските власти са предприели редица мерки, за да се опитат да осигурят безопасното провеждане на изборите.

72-годишният Ребелу ди Соуза първоначално бе категоричен фаворит на състезанието. Настоящият президент е роден през 1948 г. в Лисабон, завършил е Юридическия факултет на Университета в Лисабон и е защитил там докторската си дисертация. През 1974 г. се присъединява към Социалдемократическата партия (СДП), от 1982 г. до 1983 г. служи като министър по парламентарните въпроси в правителството на Франсиско Пинто Балсемао. През 1989 г. се бори за поста кмет на Лисабон. От 1996 г. до 1999 г. настоящият президент на страната оглавява СДП. Дълго време той водеше седмична аналитична телевизионна програма. На изборите през 2016 г. той спечели с 52% от народния вот.

Според португалската Конституция, функциите на президента са доста широки, но понякога се свеждат до представителни. По този начин държавният глава е върховен главнокомандващ, назначава министър-председателя, като взема предвид резултатите от изборите, по предложение на правителството и с одобрението на парламента, обявява война и сключва мир, обявява държава на спешност. Едно от ключовите правомощия на президента е правото му да разпусне Асамблеята на републиката (еднокамарен парламент). Независимо от това, парламентът има възможност да отхвърли с мнозинство гласове кандидатурата на правителствения глава, предложена от президента. Освен това, държавният глава ратифицира международни договори и назначава посланици по предложение на правителството.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес