Очаква се утре 27-те страни членки на Европейския съюз(ЕС) да одобрят преговорния мандат за разговори за новите отношение на ЕС с Великобритания след Brexit, което би дало възможност за започване на самите преговори още през следващата седмица. Това е заявил пред Reuters високопоставен европейски дипломат, пожелал анонимност, предава БНР.
"Очакванията са утре да приемем мандата за преговори, което ще ни позволи да започнем самите преговори много скоро, дори още през следващата седмица", посочил той.
На този етап Франция е съгласна с общата позиция на ЕС за преговорите, като се стреми да засили условията за равнопоставеност, включително Великобритания да се задължи да следва правилата и регламентите на единния блок вбъдеще, в замяна на достъпа на Обединеното кралство до единния европейски пазар.
Настоящият проект на предложение, което 27-те национални представители в Брюксел трябва да обсъдят по-късно днес, призовава всеки един нов търговски договор между ЕС и Великобритания да спазва "високите стандарти с течение на времето".
Междувременно говорителят на британския премиер Борис Джонсън заяви в понеделник, че мандатът за търговски преговори със Съединените щати ще бъде публикуван през следващата седмица, докато мандатът за преговорите за Brexit с ЕС ще бъде огласен още в четвъртък.
Преди няколко седмици външният министър на Обединеното кралство Доминик Рааб отбеляза, че е уверен, че страната му ще успее да постигне търговска сделка със САЩ.
Основният проблем е фактът, че Великобритания заяви през миналия месец, че китайският технологичен гигант Huawei може да получи ограничен достъп до 35% от мобилната 5G мрежа на страната. Впоследствие директорът на Националния икономически съвет на САЩ Лари Къдлоу заяви, че не се притеснява, че американският конгрес може да блокира евентуална търговска сделка с Лондон въз основа на това британско решение за Huawei.
Великобритания напусна ЕС в края на миналия месец, като първите анонси и от двете страни показаха, че предстои труден кръг от преговори през "преходния период" в рамките на настоящата година. ЕС настоява за всеобхватни гаранции за лоялна конкуренция, докато управляващите от Лондон подчертават, че няма да бъдат обвързани с правилата на блока по отношение на така наречените равнопоставани условия.