Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предупреждение от Франция заради семена от Китай

23 август 2020, 20:35 часа • 4292 прочитания

Граждани от различни западни държави продължават да получават през последните седмици семена от Китай, които не са поръчвали, съобщи френският вестник "Паризиен", цитиран от БГНЕС.

Изданието посочва, че до момента не може да се намери обяснение на това явление. Пратки пристигат във Франция, САЩ, Канада, Великобритания и Израел.

Министерството на земеделието на Франция предупреждава, че тези семена може да пренасят различни болести, които до момента са непознати в страната. Освен това може да се отнасят към някакъв вид инвазивни растения, които биха създали заплаха за живота и здравето на гражданите, запазването на биологичното многообразие и да нанесат щети на отделни отрасли в икономиката.

Френските власти призовават такива семена да се унищожават, като за целта е достатъчно те да бъдат сложени в найлонова торба, която да се затвори плътно и да бъде изхвърлена в контейнер за хранителни отпадъци. Те ще бъдат унищожени заедно с останалия боклук.

Освен това се препоръчва снимки на пратките и на товарителниците да бъдат изпращани в посочен от управляващите филиал на земеделското министерство, за да могат експертите да съберат повече информация за подателите. Разследването по тези случаи е поверено на службата по ветеринарни и фитосанитарни разследвания.

Службата по здравна защита на животните и растенията в САЩ призовава гражданите в никакъв случай да не засяват получените от Китай семена. Публикувани са резултатите от направените до момента проучвания, които показват, че става въпрос за семена от краставица, пъпеш, мента и цветя.

Американските експерти смятат, че пратките може да са част от акция на сайтове за търговия, като по този начин собствениците им търсят начин да повишат рейтинга си в интернет. Уловката се състои в това, че действащото законодателство позволява на търговските компании да публикуват на сайтовете отзиви само за реално продадена продукция. Тази практика е известна под името "brushing" (бел. ред. - четкане) и в последно време се прилага често в областта на електронната търговия, въпреки че по същество е незаконна.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес