Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Позициите на Тръмп и администрацията му за Керченския проток леко се различават

29 ноември 2018, 08:08 часа • 2406 прочитания

Американският президент Доналд Тръмп смята, че трябва да се изясни дали Украйна е предупредила Русия за преминаването на нейните кораби от Черно в Азовско море през Керченския проток и призова Париж и Берлин да вземат участие в процеса, предаде БГНЕС, цитирайки изявление на Тръмп пред The New York Post.

"Имаше въпрос – имало ли е предупреждение? Украинските кораби дали ли са знак, че преминават? Защото, смятам, че те са имали система. Тя е работила", каза Тръмп.

Той също така отбеляза, че на него "не му е харесало" задържането на три украински кораба и призова Германия и Франция да се включат в решаването на ситуацията около събитията в Керченския проток. Но американският президент не уточни какви именно действия очаква от Берлин и Париж.

Тръмп ще вземе решение дали да се срещне с руския президент Владимир Путин на срещата на върха на Г-20 в Буенос Айрес, след като получи пълен доклад за събитията в Украйна и Черно море. Той повтори, че не изключва възможността да отмени срещата си със стопанина на Кремъл.

САЩ обсъждат ответни мерки в Черно море

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп обсъжда възможни варианти на ответни мерки на ситуацията около Керченския проток. Това заяви специалният представител на Държавния департамент на САЩ за Украйна Кърт Волкър.

"Търсим пътища за урегулиране на настоящата криза и оказване на натиск върху преговорите с цел да се върнем към политическо решение", заяви американският дипломат. Волкър е на мнение, че "действията на Русия явно имат незаконен характер". "Освен това, не е имало обстоятелства, които могат да оправдаят обстрела на украинските кораби и ареста на моряците", смята той.

Позицията на Европейския съюз

Европейският съюз възнамерява да действа в координация с международните партньори във връзка със ситуацията в Керченския проток. Това се казва в изявление на ръководителят на европейската дипломация Федерика Могерини.

"ЕС и занапред внимателно ще следи развитието на ситуацията и е изпълнен с решимост да действа в тясна координация с международните партньори", се посочва в комюникето. В него се казва, че "ЕС е изключително загрижен във връзка с опасното нарастване на напрежението в Азовско море и Керченския проток през последните дни".

"Ние сме разтревожени от използването на сила от Русия, което на фона на усилващата се милитаризация в региона е неприемливо. ЕС очаква, че Русия ще осигури безпрепятствено и свободно преминаване през Керченския проток в Азовско море и излизането от него в съответствие с международното право", подчертава Могерини. Тя още веднъж призова страните към сдържаност. "Призоваваме всички да проявят максимална сдържаност и незабавно да деескалират ситуацията. В тази връзка настоятелно призоваваме Русия безусловно и незабавно да освободи заловените кораби, техните екипажи и оборудване", добавя Могерини.

Ердоган иска да е посредник

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган предложи своята страна като посредник за разрешаване на инцидента с украинските кораби в Керченския пролив. "Обсъдихме с Русия и Украйна ситуацията, какво може да бъде направено и дали можем да играем ролята на посредник“, каза той, цитиран от Анадолската агенция.

По-рано източник на ТАСС от канцеларията на турския президент информира, че Ердоган е провел преговори с президентите на Русия Владимир Путин и на Украйна Петро Порошенко. "Той е изслушал позициите на двете страни във връзка с инцидента в Черно море и е отбелязал важността създалата се ситуация да се разреши по дипломатически път", казал източникът.

Пресслужбата на Кремъл също съобщи за преговорите между Путин и Ердоган. От там отбелязаха, че "в контекста на провокирания от киевските власти опасен инцидент в района на Керченския проток са се обменили мнения по въпросите на стабилността и сигурността в Черноморския регион".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес