Разбираме, че много хора ще бъдат разочаровани от напускането на Великобритания на ЕС, но ние подхождаме не като при развод, а като нова фаза в отношенията ни с европейските партньори. Това заяви Ема Хопкинс, посланик на Великобритания у нас.
В момента нищо не се е променило – българските студенти и работници продължават да имат право да идват, да учат и работят. Един от приоритети е да дадем сигурност на тези, които вече са във Великобритания. Затова искаме на много ранен етап да договорим положението на вече живеещите у нас, добави тя пред bTV.
Ние много ценим Шотландия, Северна Ирландия и Уелс, те са партньори и в голяма степен се надяваме това да се съхрани. Ще се преговаря с всички, допълни още Хопкинс. Не считаме че има основание за втори референдум в Шотландия. Подходящо е съюзът ни да е по-единен. Искаме да запазим зоната за свободно пътуване между Северна Ирландия и Ирландия, допълни още тя.
Нямаме намерение да поставяме бариери, които са разрушителни и сме сигурни, че ще постигнем важно и добро споразумение. В момента заетостта е най-добра, най-големите финансови пазари на света са у нас, така че тръгваме от много силна позиция, категоричен бе посланикът.
Хопкинс призна, че "референдумът много раздели страната". "Важното е това, което премиерът каза. Заедно трябва да изковем ново бъдеще с последиците на Референдума. Не може да гледаме назад, трябва да гледаме напред. Направили сме избор, започва процеса и трябва да подходим към бъдещето с оптимизъм и надежда, за да може то да е по-силно и за Европа", допълни още посланикът.
Според икономиста Владимир Каролев за българите с работни визи във Великобритания нищо няма да се промени. Според него в Англия проблемите идват от ромите: "Наскоро говорих с наш дипломат в Германия, консулите ни там предимно се занимават да вадят ромите от полицейските управления."