Държавният секретар на САЩ Майк Помпео пристигна в Сочи, за да се срещне с руския си колега Сергей Лавров и с руския президент Владимир Путин. А руският "Спутник", сочен на Запад за дезинформационна агенция, посвети анализ на срещата. Ето какво гласи той:
"Очаква се той и Лавров да обсъдят различни въпроси, като Венецуела, Иран, Сирия и Украйна, както и контрола над въоръженията.
Като се вземе предвид, че отношенията между Москва и Вашингтон навлизат на дълбочина, невиждана от времето на Студената война, ето и малко повече за темите, на които двамата топ дипломати ще обърнат внимание:
Венецуела
През последните седмици Помпео и Лавров призоваха латиноамериканската страна да излезе от разрушаващата я криза. Москва е ключов съюзник на президента Николас Мадуро, докато Вашингтон подкрепя опозиционния лидер Хуан Гуайдо.
Русия критикува "безотговорната" подкрепа на САЩ за неуспешното въстание срещу Мадуро. По време на неуспешния опит за преврат Помпео съобщи, че Мадуро е бил готов да напусне страната, но руските му поддръжници са му попречили.
Северна Корея
Лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун миналия месец се срещна с руския Владимир Путин за първите проведени помежду им лични преговори. Срещата във Владивосток имаше за цел противопоставяне на влиянието на САЩ и засилване ролята на Москва на Корейския полуостров, след като предишните преговори между Ким и американския президент Доналд Тръмп се провалиха. Пхенян гневно настоя "глупавият и опасен" Помпео да бъде държан далеч от по-нататъшните разговори.
Намесата в изборите
Докладът на специалния прокурор на САЩ Робърт Мълър не разкри, че екипът на кампанията на Тръмп е заговорничел с Москва, но разкри документирани широко разпространени опити на Русия да повлияе на изборите през 2016 година.
Помпео, който обеща "сериозни действия" за намесата, миналия месец предупреди, че Русия ще се опита да повлияе на следващите президентски избори в САЩ през 2020 година. "Трябва да очакваме и през 2050 г. руснаците да продължат да го правят", каза той.
Москва отдавна отхвърли докладите, че се е стремяла да промени гласуването през 2016 г. в полза на Тръмп.
Затворници
Москва осъди делото срещу Мария Бутина, единствения руски гражданин, арестуван и осъден след тригодишното разследване за намесата на Москва в американската политика. Обвиненията срещу Бутина Путин нарече „своеволие“.
Междувременно американският гражданин Пол Уилън бе задържан в Русия. Експертът по сигурността бе обвинен в шпионаж и арестуван в Москва в края на миналата година. Москва отхвърли идеята, че Уилън може да бъде заменен с който и да е затворник в Съединените щати, заявявайки, че Русия не третира хората като "пешки" в дипломатическите игри.
Иранско ядрено споразумение
Русия разкритикува изхода на Вашингтон от ядрената сделка от 2015 г. - споразумение, което ограничава ядрените амбиции на Иран в замяна на освобождаването от санкции.
ЕС призова Помпео в понеделник да намали напрежението в Персийския залив, след като Вашингтон изпрати самолетоносач и бомбардировачи, за да защити интересите си и президентът Доналд Тръмп каза, че Техеран ще "страда много".
Инспекторите на ООН заявиха, че Иран се придържа към сделката, а Москва миналата седмица осъди новите санкции на САЩ срещу минната индустрия на страната, призовавайки за нови преговори за спасяване на ядреното споразумение.
"Американският президент Доналд Тръмп иска да намери начин да си сътрудничи с Москва", заяви държавния секретар Майк Помпео в началото на срещата му с руския външен министър Сергей Лавров в руския град Сочи. "Аз съм днес тук, защото президентът Тръмп иска да подобри тези взаимоотношения", добави заяви Помпео.
Руският външен министър Сергей Лавров каза на своя американски колега, че Москва също е готова да отвори нова страница във взаимоотношенията между двете страни. „Вярвам, че е време да построим нов, по-отговорен и конструктивен модел за взаимно възприемане… Ние сме готови за това”, заяви Лавров.
Помпео каза, че с нетърпение ще очаква и втората им среща след няколко седмици в Осака на срещата на Г-20, съобщава РИА Новости.
„Радвам се да ви видя отново, за втори път за няколко седмици. Надявам се да се срещнем и по време на срещата на Г-20 в Осака, която ще даде повече възможности за нашия диалог”, сподели американският държавен секретар в началото на срещата. Той също така заяви, че САЩ и Русия може да намерят обща основа по въпроса за контрол над въоръженията, неразпространението на ядрени оръжия и регионалните конфликти.
„Както казахте, имаме различия в подходите и всяка страна ще защитава своите интереси. Надявам се, че можем да намерим точки, където интересите ни се припокриват. Това наистина помага за изграждането на по-близки отношения, поне по тези специфични въпроси. Видях за себе си, че имаме близки подходи към борбата с тероризма, спасихме живота на американците, спасихме живота на руснаците и проведохме добра, честна и искрена съвместна работа ”, каза Помпео, откривайки среща с Лавров.