Полша иска постоянно военно присъствие на САЩ и е готова да даде до два милиарда долара, за да го получи. Това става ясно от предложение на Министерството на отбраната на страната, с което се е сдобил местният новинарски портал Onet, отбелязва електронното издание на Politico, цитирано от агенция "Фокус".
Полското предложение отразява отдавнашно желание на Варшава да изгради по-тесни връзки в сферата на сигурността със САЩ и да има американски войници на своя територия. Усилията за това датират от влизането на Полша в НАТО през 1999 година, но придобиха спешен характер в контекста на руската анексия на Крим преди четири години и "агресивното" ѝ поведение спрямо Алианса. Става ясно, че полската инициатива със сигурност ще предизвика гнева на Русия и ще бъде възприета със скептицизъм от европейските съюзници, които искат да подобрят отношенията си с Москва като например Италия и в някои случаи Германия.
„Предложението отразява ясната и належаща нужда да се разположи за постоянно американска бронирана дивизия в Полша, а Варшава ще се ангажира да подпомогне значително това, давайки $1,5 – 2 милиарда за установяването на съвместни военни инсталации и осигуряването на по-свободно придвижване на въоръжените сили на САЩ“, се казва в документа на Военното министерство.
Там се добавя още, че Варшава ще се задължи „да споделя тежестта на военните разходи, което би направило решението по изгодно за американското правителство и би отстранило тревогите на Конгреса в несигурните бюджетни времена“.
От пресслужбата на полското Министерство на отбраната са потвърдили, че документът, озаглавен „Предложение за постоянно военно присъствие на САЩ в Полша“ и датиран от 2018 година е истински и са заявили, че не е класифициран.
Документът съдържа информация за предложените места за военни бази, болници и възможни училища, или дори гимнастически салони за семействата на военнослужещите. Той е изпратен на американското правителство и Конгреса. Politico обяснява, че в момента в Полша има американски военни формирования и части на НАТО, които са разположени в страната на ротационен принцип, и се движат между Полша и трите балтийски държави на север.
Като явен знак за нарастващите неразбирателства вътре в полското правителство, Военното ведомство потвърди, че е изпратило предложението във Вашингтон преди да се консултира първо с Външното министерство и – още по-важно – без знанието на президента Анджей Дуда, който е главнокомандващ въоръжените сили на страната.
„Документът не изискваше детайлни контакти с Министерството на външните работи“, заявиха от пресслужбата на Военното министерство чрез имейл до изданието Onet.