Външният министър на Полша поиска във вторник оставка на цялата Европейска комисия, защото политиката ѝ не успяла да съхрани единството в Европейския съюз и да предотврати решението на Великобритания да напусне.
Това става след поредните критики от Варшава и към председателя на Европейския съвет Доналд Туск и призиви на полски официални лица за пренаписване на Лисабонския договор, основополагащият документ на ЕС, в полза на по-малко власт за Брюксел и повече за националните столици.
Витолд Вашчиковски заяви, че някои от прерогативите на еврокомисията би трябвало да бъдат прехвърлени към Европейския съвет – заседанията на правителствените и държавни ръководители на 28-те страни членки. Според него този форум – един от трите стълба в управлението на ЕС заедно с Европейския парламент – е с далеч по-голяма легитимност, тъй като събира избрани от европейските граждани лидери. Европейската комисия – включително структурата ѝ и кой за какво отговаря - се одобрява от европарламента, но е резултат на договорености между държавите членки и еврокомисарите, посочени от управляващите политици, не се отчитат пред избирателите.
Управляващата във Варшава евроскептична консервативна партия "Право и справедливост" спори с Брюксел по въпроси като правомощията на Конституционния съд на Полша, политиката за мигрантите и борбата с предизвикани от човека промени с климата, както и за разрешаването на сеч в последната голяма девствена гора в Европа.
"Питаме се дали това ръководство на Европейската комисия, което преди няколко месеца призоваваше политиците да не се вслушват в избирателите си, има правото да продължи да работи и да ремонтира Европа. Според нашето мнение те нямат такова право", каза Вашчиковски, цитиран от "Ройтерс".
През май председателят на еврокомисията Жан-Клод Юнкер каза, че някои държавни ръководители на страните членки слушат изключително какво казват избирателите им и не работят за развиване на "общо европейско чувство".
"Нови политици, нови еврокомисари трябва да се заемат с тази задача и на първо място трябва да дадем нови прерогативи на Европейския съвет, защото той се състои от политици с демократичен мандат", казва сега полският външен министър, цитиран от "Дневник.
Вашчиковски каза още, че "обикновено, когато един политически проект се провали, а ние трябва да защитаваме политическия проект на европейското единство, някой или трябва да промени правилата на играта, или да даде на други политици шанс за подобрят този проект".
На срещата в Прага на външни министри в понеделник Вашчиковски е заявил, че неговото правителство има желание да оглави група от страни в рамките на ЕС, чиято цел ще бъде обновяване на блока след британския референдум, цитира "Асошиейтед прес". Българският външен министър Даниел Митов каза след срещата в понеделник, цитиран от пресслужбата на министерството, че ЕС трябва да предприеме стъпки към реформиране, като например облекчаването на бюрократичните процедури, завършването и успешното функциониране на единния пазар, както и повишаването на конкурентоспособността на европейската икономика.