Чешкият премиер Петер Фиала определи спирането на газовите доставки за Полша от страна на Русия като нарушение на договорите, сключени от Москва. В туитър той написа, че прекратяването на експорта на синьо гориво за полската стана е нагнетяване на ситуацията и представлява още едно доказателство, че Европа трябва постепенно да се отърве от зависимостта си от руските изкопаеми горива.
В същото време ръководителят на офиса на украинския президент Андрей Ермак заяви, че Русия започва газов шантаж заради отказа на държавите да заплащат газа в рубли. В изявление в телеграм той каза, че случилото се още веднъж доказва, че енергоресурсите са оръжие за Москва. Затова той е на мнение, че Европа трябва да бъде единна и да въведе енергийно ембарго на руската страна.
В свой коментар по темата за новината, касаеща България и Полша АФП посочва , че дългосрочният договор на България с "Газпром" изтича в края на тази година. Несигурността относно подновяването му на фона на санкциите на ЕС срещу Русия след инвазията ѝ в Украйна принуди София да търси алтернативни доставки и маршрути, включително втечнен природен газ от терминали в Гърция и Турция.
Данните от обобщената инвентаризация на газовите оператори в ЕС показват, че единственото българско газохранилище в Чирен е било запълнено на малко над 17% в началото на тази седмица. Вече многократно беше казвано от българските власти, че газовият интерконектор с Гърция ще бъде завършен на 1 юли, но реално се очаква да заработи от септември, 2022 година.
Иначе вчера, 26 април, Полша наложи санкции на "Газпром", "Новатек" и "Акрон". Това се съобщава в изявление на полското мМинистерство на вътрешните работи. Общо има санкции срещу 50 руски юридически и физически лица. Сред руснаците, срещу които има санкции, са Михаил Фридман, съосновател и най-голям акционер в Алфа Банк, Олег Дерипаска и Евгений Касперски, основател на софтуерната компания Kaspersky. Санкциите включват замразяване на активи под полска юрисдикция на съответните компании и лица, както и забрана за влизане в Полша на посочените физически лица. Освен това, Полша се кани да спре ползването на руски петрол до края на 2022 година.