Министерството на правосъдието на Полша подготвя „новаторски” законопроект, който ще забрани на администраторите на социалните медии да изтриват публикации и да блокират потребители, съобщи Евроактив. Това е реакция на последното решение на известни социални мрежи като Туитър, Фейсбук и Инстаграм да блокират частните акаунти на отиващия си президент на САЩ Доналд Тръмп.
Въпреки че социалните медии трябва да служат като платформа за свобода на словото, все по-често може да се види прекомерна намеса в публикуваното съдържание, твърди министерството. „Жертвите на идеологическа цензура често са представители на различни полски движения, чието онлайн съдържание се изтрива или блокира“, каза министърът на правосъдието Збигнев Зиобро.
„Крайно време е Полша да има разпоредби, насочени към защита на свободата на словото онлайн от нарушенията на големи корпорации“, обясни държавният секретар на правосъдното министерство Себастиан Калета, който разглежда законопроекта.
Според законопроекта администрацията на уебсайтове на социални медии няма да има право да изтрива публикации или да блкира потребителите, освен ако съдържанието, представено като основа за решението, не нарушава полското законодателство. Ако го направи, потребителят ще получи право да подаде жалба до администрацията. Уебсайтът на социалните медии може дори да бъде съден, ако отговорът е незадоволителен или администраторите на уебсайта не успеят да отговорят на жалбата в рамките на 48 часа.
Министерството сравнява законопроекта си с решения, прилагани в други държави, като Германия и Франция, като отбелязва обаче, че те са движени от противоположни мотиви.
„Тези страни наблягат на бързото изтриване на съдържание, което се счита за нарушаване на закона, вместо да защитават свободата на словото. По този начин техните разпоредби са репресивни“, пише правосъдното министерство в обосновката на законопроекта.
Полското коалиционно правителство с лидер Право и справедливост (PiS) и неговите членове Споразумение (Porozumienie) и Солидарна Полша на Зиобро (Solidarna Polska) са сред най-про-Тръмп правителствата в ЕС. По време на предизборната кампания в САЩ държавните медии редовно се изказваха в полза на Тръмп, а представяха съперника му Джо Байдън в негативна светлина.