Западните съюзници на Украйна остават разделени по "почти всеки елемент" относно гаранциите за сигурност за Киев. Това пише Politico на 8 юни, позовавайки се на неназовани европейски дипломати.
Членките на НАТО все още не са постигнали съгласие по естеството на тези гаранции, както и по въпроса кой трябва да ги предостави - Алиансът като цяло или най-силните военни държави.
Някои официални лица дори се питат дали си струва да се дават гаранции без пълноправно членство на Украйна в НАТО. ОЩЕ: Може ли отделни страни от НАТО да изпратят войски в Украйна?
Според Politico много западни лидери все още не са готови да предоставят ясен път за членство на Украйна в НАТО, но в същото време не искат да оставят Киев разочарован и уязвим за по-нататъшна агресия от страна на Русия.
Въпросът за стремежа на Украйна към членство в Алианса и за гаранциите за сигурност срещу руската заплаха ще бъде сред водещите в дневния ред на предстоящата през юли среща на върха на НАТО в литовската столица Вилнюс.
Официални представители на Украйна многократно са отправяли призив към Алианса за ясен път към пълноправно членство. Президентът Володимир Зеленски заяви, че няма да участва в срещата на върха без ясно предложение.
Докато съюзниците от Източна и Централна Европа изразиха подкрепа за ясен път за членство на Украйна в НАТО, други остават колебливи.
Франция и Германия предпочитат "по-силни, конкретни и много ясни гаранции за сигурност" пред обсъждането на присъединяването на Украйна. Париж дори посочи, че е готов сам да предостави такива гаранции, като ги сравни със споразумение за сигурност в "израелски стил".