Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Политически зоопарк": Корумпирана бюрокрация, превзела великия някога съюз между европейски държави

06 октомври 2020, 16:09 часа • 4379 прочитания

След неколкократно отлагане във времето и прекъсване за кратко заради възникнали технически проблеми със звука, в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел миналата вечер се проведе дебатът за протестите в България, както и "значителното влошаване на спазването на принципите на правовата държава, демокрацията и основните права, включително независимостта на съдебната власт, разделението на властите, борбата срещу корупцията и свободата на медиите".

Прибързано е отпадане на мониторинга, наложен на България по Механизма за сътрудничество и проверка. Това обяви заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова в началото на дебата за върховенството на закона в Европейския парламент в Брюксел. Евродепутатът Даниел Фройнд пък заяви, че е нужно парите от ЕС да бъдат харчени внимателно за България, тъй като са "черният хайвер на лакоми олигарси".

Евродепутатът Радан Кънев заяви, че не е могъл да направи, тъй като не е получил думата, затова го е изпратил на всички колеги в Европарламента и го е внесъл в деловодството.

Всичко това доведе до множество негативни коментари по адрес на европейските чиновници в социалната мрежа фейсбук. Представяме ви най-интересните от тях в традиционната ни рубрика "политически зоопарк".

Ето ги и тях:

Анна Заркова (журналист)

Изключените микрофони, запушената уста на Радан, слабоумието, скудоумието и духовната нищета, които снощи в залата на ЕП видяхме, надминаха всичките ми представи за разточителната, ненужна и корумпирана бюрокрация, превзела великия някога съюз между европейски държави.

Ваня Григорова ( Сдружение „Солидарна България")

Днес явно е и ден за европейски разочарования.

ЕНП не позволява на Радан Кънев да направи изказване в дебата за "върховенството на закона" в европарламента. Той предава писмено, кратко обръщение. Прави му чест, че продължава да опитва, но няма знак за осъзнаване, че проблемът е далеч по-дълбок от глупостите с "нашенската корупция".

Една мултинационалка не се интересува дали наместниците й в България се грижат за българските работници. За нея е важно наместниците да изкарват големи печалби. А това става с намаление на разходите за заплати, за здравни грижи, за пенсии и пр. Следователно колкото повече гърч за работягите, толкова по-добре за мултинационалката. В замяна на това корпоративните еничари могат да злодействат безпроблемно, това чуждестранните капиталисти не ги интересува. Еничарите вършат работа на тези с парите.

Докато някой върши работа на силните в ЕС, ние може да продължаваме да пеем за ценности и достойнство. Не пречим особено. Негодувате? Добре, сега ще поискаме от българското правителство още отстъпки - я още някоя отстъпка за корпорациите, я още военни самолетчета за американската военна индустрия. То ще даде, ще запази властта. Ще платите вие.

Не е корупция, капитализъм е.

Евгений Дайнов (политолог)

Я да видим работните пчелички на ЕНП какви поправки готвят в резолюцията за България? И кое за тях е по-важно: да следват опорките на Борисов (както вчера направи Вебер); или да приложат на практика онова, което декларираха с останалите големи групи в ЕП (което беше доста по-близо до реалността)?

Да видим... Първите поправки на ЕНП към Резолюцията - горе-долу бива, малко смекчават. По-нататък: от смекчаване минават към преиначаване. А накрая: ЧИСТО НОВ ТЕКСТ, прославящ титаничната демократичност и неподкупност на режима на Борисов, който текст напълно зачерква всичко, казано преди това в документа.

Това са шмекерии на ниво Воля, неуважаеми господа "християндемократи", ятаци и помагачи на Орбан и Борисов.

Колко неимоверно ще да трябва да е паднало нивото, та ЕНП да жертва целия пакет идеи на християндемокрацията, само и само да държи на власт бивш член на БКП, гавазин и гангстер, работещ усърдно за интересите на Кремъл?

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес