Туристите в Гърция ще трябва да плащат данък дори при резервирането на хотел за половин ден. Това обявиха гръцките власти, разяснявайки особеностите на курортната такса, която влезе в сила от 1 януари тази година.
Данъкът важи за всички туристи, които са се настанили в хотели от всички категории или в лицензирани мебелирани апартаменти или къщи. В зависимост от категорията данъкът от всеки турист за денонощие е следният:
за хотели 1 и 2 звезди – 0,5 евро;
за хотели 3 звезди – 1,50 евро;
за хотели 4 звезди – 3 евро;
за хотели 5 звезди – 4 евро.
Данъкът трябва да се плаща и при краткосрочна аренда чрез онлайн платформи, от типа на Airbnb, но само в случаите, ако има допълнителни услуги – закуска или предоставяне на спално бельо. В този случай данъкът на човек е 0,5 евро на ден.
Австрия ще забравнява ислямските забрадки в детски градини и училища
Австрийското правителство съобщи намерението си да забрани забрадката за момичета в детските градини и началните училища.
Министърът на образованието Хайнц Фасман заяви, че проектозаконът ще бъде готов до лятото. Той добави, че това ще бъде "символичен" акт, независимо колко деца всъщност ще бъдат засегнати.
Вицеканцлерът Хайнц-Кристиан Щрахе от крайнодясната Партия на свободата постави идеята за забрана на забрадката през уикенда, като каза, че момичетата "под 10-годишна възраст трябва да бъдат защитени" и да могат "да се интегрират и да се развиват свободно ".
Канцлерът Себастиан Курц от дясноцентристката Народна партия също подкрепи идеята, казвайки пред радиостанцията Oe1: "Искаме всички момичета в Австрия да имат същите възможности" и че той иска да избегне развитието на "паралелни общества ".
В. "Курир" съобщава, че нито министерството на образованието, нито различните експерти, попитани от вестника не са били в състояние да предоставят данни за това колко момичета понастоящем носят забрадки в детските градини и началните училища.
Карла Амина Багхаджати, говорител на Ислямската религиозна общност в Австрия, нарече дебатът за забрадката "незначителен въпрос", на който се отделя непропорционално внимание.
Всички училища, засегнати от проблема, трябва да бъдат ангажирани с "диалог", каза тя.
Дебатите около имиграцията и идентичността бяха от основно значение за миналогодишната предизборна кампания, в резултат на която Курц се превърна в канцлер, след като постигна коалиционно споразумение с Партията на свободата.
След мигрантската криза през 2015 г. Австрия получи над 150 000 искания за гарантиране на убежище – което като брой хора представлява почти 2% от нейното население, наброяващо 8,7 млн. души./АФП