Италианската агенция АНСА обобщава плана в 10 точки, който днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи по време на визита на остров Лампедуза с цел подпомагане на Италия да се справи с рекордния брой мигранти, както и на ЕС да избегне бъдещи миграционни вълни.
Какво накратко представлява планът - БТА обобщава:
- Засилване на подкрепата за Италия от страна на Агенцията на ЕС в областта на убежището и европейската агенция за гранична охрана Фронтекс с цел управление на големия брой мигранти, с цел регистрирането на новопристигналите, взимане на пръстови отпечатъци, провеждане на разговори с тях и отнасянето на случаите им до съответните власти.
- Подкрепа за трансфера на мигранти от Лампедуза, в това число и до други страни членки посредством механизма за доброволна солидарност и с отделяне на специално внимание към непридружаваните непълнолетни и жените.
- Увеличаване на връщането на мигранти чрез подновена, съгласувана работа с основните страни на произход на новопристигналите мигранти, а именно Гвинея, Кот Д'Ивоар, Сенегал и Буркина Фасо, за да се подобри сътрудничеството и да се улесни реадмисията на мигранти. Увеличаване на подкрепа от страна на Фронтекс в тази насока, включително по отношение на обучението и капацитета за гарантиране на бързото връщането на мигрантите в техните страни на произход.
- Подкрепа за предотвратяване на тръгването на мигранти чрез установяване на оперативни партньорства с цел борба срещу трафика на мигранти със страните на произход и транзит на мигрантите. Това включва и възможността за работно споразумение между Тунис и Фронтекс и специализирана координационна група в Европол, която да се фокусира върху борбата с трафика на мигранти по маршрута от Тунис до Лампедуза.
- Засилване на наблюдението на границите по море и по въздух чрез Фронтекс и проучване на възможности за разширяване на военноморските мисии в Средиземно море. Освен това ще бъде ускорена и доставката на оборудване и засилено обучението на тунизийската брегова охрана и на други правоприлагащи органи в тази страна.
- Взимане на мерки за ограничаване на използването на негодни за плаване плавателни съдове и предприемане на действия срещу веригите за доставки и логистичните вериги на трафикантите. Също така гаранции, че лодки, с които са пътували мигрантите и които са попаднали в ръцете на оторизирани власти, няма да могат да се използват по някакъв начин за повторна употреба.
- Увеличаване на подкрепата за Европейската агенция в областта на убежището, за да прилага бързи гранични процедури, в това число и използването на понятието за безопасна страна на произход, отхвърляйки молби за предоставяне на убежище, които очевидно са неоснователни, издавайки забрани за влизане в ЕС и регистрирайки ги в Шенгенската информационна система.
- Увеличаване на осведомеността и комуникационните кампании с цел обезкуражаване на мигрантите да предприемат пътуване през Средиземно море, като същевременно ще се работи по предлагането на алтернативи, като приемане по хуманитарни причини или установяване на законови пътища за влизане в ЕС.
- Ускоряване на сътрудничеството с Върховния комисариат за бежанците на ООН и Международната агенция за миграциите за приемане на всеобхватен подход, базиран на миграционните пътища с цел гарантиране на защитата по тези пътища и увеличаване на асистираното доброволно връщане на мигранти от страните на транзит.
- Прилагане на Меморандума за разбирателство между ЕС и Тунис и приоритизиране на действия с незабавен ефект с цел справяне с настоящата ситуация и ускоряване на сключването нови меморандуми за разбирателство.