Македонският президент Стево Пендаровски в интервю за австрийския вестник "Die Presse" заяви, че страната му не очаква да получи сигнал от ЕС за започване на преговори, а решение.
„През последната година и половина направихме всичко необходимо. Дори сменихме името си след историческото споразумение с Гърция. Никоя страна кандидат не е правила това преди. След като ЕС казва, че процесът на членство се основава на резултати, тогава ние очакваме ни повече, ни по-малко от това, което сме постигнали. Моето послание е: Дайте ни шанс и нека покажем, че сме готови.“
Интервюиращият припомня на македонския президент, че аргумент на Париж за евентуално блокиране на предприсъединителните преговори със Скопие и Тирана е необходимостта двете страни да направят повече в борбата срещу корупцията и престъпността. Пендаровски отговори, че създадената специална прокуратура е повдигнала обвинения срещу предишния премиер Никола Груевски, „който избяга в Унгария, както и срещу други важни личности“. „Ние направихме борбата срещу корупцията наш приоритет. Един от основните аргументи на Франция беше, че искат да задълбочат Съюза преди разширяването. Но и двата процеса могат да протичат успоредно. Няма да станем веднага пълноправен член на ЕС.“
Македонският президент подчерта, че РС Македония била разочарована през юни, тъй като страните членки на ЕС казали на Скопие и Тирана:“Извинете, но още не сме подготвени.“
Пендаровски предупреди Брюксел, че ако разговорите за членство в ЕС се проточат, „ЕС ще загуби много от доверието в него. Ентусиазмът в нашата страна ще спадне значително. Хората питаха защо трябва да си сменим името. Казахме им, че за да можем да станем член на ЕС. Ние изпълнихме всичко. Сега народът ни пита – защо има повторно отлагане?“
Македонският президент също така изрази желание и Албания да започне преговори за присъединяване към ЕС, тъй като „Регионът не може да просперира, ако всички страни в него нямат цел пред себе си. Всички трябва да са част от процеса на евроинтеграция.“
Пендаровски отказа да коментира заплахата на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че ще отвори границите за 3,5 млн. бежанци, намиращи се в Турция.
В този контекст македонският президент отбеляза, че неговата страна не е забелязала „значително увеличаване на бежанците“, въпреки че такова се наблюдава в съседна Гърция. „Във всеки случай ситуацията не може да се сравни с тази от 2015 и 2016 г., когато през нашата територия преминаха един милион души“.