Армения носи своя дял от отговорността за изхода от конфликта в Нагорни Карабах, но не бива да се пренебрегват неуспехите на руските мироопазващи сили, разположени в региона. Това мнение изрази премиерът на страната Никол Пашинян, пише Арменпрес.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
„Ние не прехвърляме никаква отговорност за нашите неуспехи. Има ясно Тристранно изявление от 9 ноември 2020 г., където Лачинският коридор трябваше да бъде под пълния контрол на руските мироопазващи сили, те трябваше да контролират сигурността на цивилните", каза арменският премиер.
Още: Ереван: Баку извършва "етническо прочистване" в Нагорни Карабах
Пашинян припомни, че миналата година представители на руските мироопазващи сили убедиха жител на Мартакерт, заведоха го на полето, гарантираха му безопасността, казаха му, че може да оре полето си с трактор, но азербайджански снайперист уби тракториста, докато миротворецът седеше до него. Според министър-председателя много въпроси руската страна просто не е искала да повдигне.
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
„Защо се случи това последно избухване? Ако миротворците можеха да се споразумеят за прекратяване на огъня, защо не го направиха, за да няма атака срещу Нагорни Карабах? В края на краищата всички биеха тревога за това, ние казахме, че Нагорни Карабах е обкръжен от азербайджанска военна техника. Защо тогава тази посредническа дейност не беше реализирана? Това са въпроси, на които трябва да се отговори", каза Пашинян.
Още: Пак стрелба в Карабах? Местни жители твърдят, че мирът е нарушен (ВИДЕО)
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
Припомняме, че на 19 септември азербайджанската армия започна да обстрелва населената с арменци част на Нагорни Карабах, наричайки това „антитерористична акция“. Битката продължи 24 часа и бяха убити около 200 души. До обяд на 20 септември страните вече се бяха договорили за прекратяване на огъня. Армения и нейният премиер Никол Пашинян не се намесиха в ситуацията, а руските мироопазващи сили останаха настрана. Сега непризнатата република Арцах капитулира пред Баку и нейното правителство трябва да се саморазпусне.
Още: В Нагорни Карабах е убит заместник-командирът на руския мироопазващ контингент (СНИМКА)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир