Френският министър на икономиката и финансите Брюно Льо Мер заяви, че оттеглянето на САЩ от преговорите за глобален цифров данък представлява за Париж "акт на провокация".
"Потвърждавам, че получихме заедно с моите колеги в Италия, Испания и Великобритания писмо от министъра на финансите на САЩ Стивън Мнучин, потвърждаващо, че те не искат да водят преговори в ОИСР относно цифровия данък", заяви Льо Мер пред радио France Inter.
”Това писмо е провокация. Това е провокация към всички партньори в ОИСР, когато бяхме на сантиметри от сделка за данъчното облагане на дигиталните гиганти", посочи Льо Мер.
Писмото коментира и еврокомисарят по икономическите въпроси Паоло Джентилони. Той заяви, че се надява решението на Вашингтон не е окончателно.
"Много съжалявам за намерението на САЩ да сложат спирачките на международните преговори за данъчното облагане на цифровата икономика. Надявам се, че това ще бъде временно прекъсване, а не окончателно спиране", каза той в изявление.
В сряда Съединените щати обявиха, че се оттегля от преговорите с европейските държави за нови глобални данъчни правила за цифровите компании, като заявиха, че преговорите не са постигнали напредък.
Министърът на финансите заяви, че Франция, Великобритания, Италия и Испания са отговорили съвместно в четвъртък на писмото на Мнучин. В отговора са настояли сделка в ОИСР по този въпрос възможно най-скоро.
От своя страна Вашингтон заплаши, че ще предприеме ответни тарифни мерки. Този месец Съединените щати започнаха разследвания на цифровите данъци във Великобритания, Италия и Испания заради опасенията, че те са насочени несправедливо към американските компании.
Пред радиото Льо Мер потвърди, че "данъци върху дигиталните гиганти" ще бъдат наложени от френското правителство през 2020 година, независимо дали САЩ ще се върнат или не на масата на преговори по въпроса.
В същото време Великобритания обяви, че ще продължи да настоява за постигане на глобално решение за данъчно облагане на компании като Google и Facebook Inc.
Франция, една от няколко европейски държави, която въведе новия данък, за да събере повече приходи от цифровите компании, извършващи дейността си на местна територия, се съгласи да спре събирането на този данък, докато текат преговори в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за намиране на глобален подход.
Европейските страни твърдят, че технологичните фирми плащат твърде малко данък в страните, в които правят бизнес, защото са в състояние да прехвърлят печалбите си по целия свят с малко физическа инфраструктура. Междувременно Съединените щати се противопоставиха на едностранни данъци върху компаниите от Силициевата долина при липса на сделка в рамките на ОИСР.
Близо 140 държави водят преговори за първото пренаписване на международните данъчни правила от поколение насам, за да ги актуализират за глобалната цифрова ера. Целта е да се постигне споразумение преди края на годината, въпреки че епидемията от коронавирус забави напредъка в преговорите.