Папа Франциск призова хората от цял свят да направят промени в ежедневните си навици, за да спрат климатичните промени и да окажат натиск върху лидерите си „преди да е станало твърде късно“, предаде БГНЕС.
„Създадохме климатична аварийна ситуация, която сериозно застрашава природата и живота, включително и нашия собствен“, каза той в посланието, с което се отбелязва тазгодишния Световен ден на молитвата за грижите за Творението.
„Това е моментът да разсъждаваме върху начина ни на живот и как ежедневният ни избор по отношение на храна, консумация, пътуване, използване на вода, енергия и много други материални блага често са безразсъдни и вредни“, отбелязва понтификът.
Франциск, който от дълги години се застъпва за екологията, заяви, че молбата му е към "всеки член на човешкото семейство".
Светият отец критикува остро постоянното замърсяване, непрекъснатата употреба на изкопаеми горива, интензивното използване на селското стопанство и практиката на унищожаване на горите, което повишава глобалните температури до опасни нива.
Нарастващата интензивност и честота на екстремните метеорологични събития и опустошаването на почвата подлагат на изпитание най-уязвимите народи в света и подхранват масовата миграция, докато отчаяните семейства търсят сигурни убежища другаде.
Топенето на ледници, недостигът на вода, безгрижното отношение към водните резервоари и значителното наличие на пластмаси и микропластми в океаните са еднакво тревожни и потвърждават спешната необходимост от действия, които вече не могат да бъдат отлагани, каза той.
Франциск похвали младите активисти за спасяване на климата, които оказват натиск върху институциите.
„Нашите молитви и апели са насочени преди всичко към повишаване на информираността на политическите и гражданските лидери“, каза папа Франциск.
Той призова правителствата да покажат „политическата воля за драстично ускоряване на мерките за постигане на нулеви нетни емисии на парникови газове възможно най-скоро и ограничаване на повишаването на глобалната температура до 1,5 градуса по Целзий“ в съответствие с Парижкото споразумение.
„Дай Боже… дай ни смелост да правим добро, без да чакаме другите да започнат, без да чакаме да стане твърде късно“.