Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пада ли контролът по Дунав с влизането ни в Шенген? Наши евродепутати питат ЕК

10 януари 2024, 11:09 часа • 1547 прочитания

Европейската комисия да се произнесе изрично дали речните граници и пристанища влизат в обхвата на споразумението за частично и поетапно приемане на България и Румъния в Шенген. За това настояват евродепутатите от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев и Андрей Новаков с въпрос до ЕК.

Питането им идва, тъй като във всички официални документи на Европейския съюз се говори за „премахване на граничния контрол по вътрешните морски и въздушни граници“.

България влиза в Шенген по въздух и море от 31 март 2024 г., след като Австрия окончателно вдигна ветото, а преди това същото стори Нидерландия: ЕС публикува решението за България и Румъния в Шенген, то официално влиза в сила

Българите още чакат по Дунав

Писменото запитване до Еврокомисията идва след редица въпроси и сигнали от български превозвачи, които и до днес прекарват часове и денонощия в чакане на опашка за фериботните връзки с Румъния при пунктовете Оряхово-Бекет и Силистра-Кълъраш.

Още: Глас от австрийското посолство: И България ще понесе щети, ако бойкотира стоките ни

„Бизнесът основателно повдига този въпрос, защото още от Пакет Мобилност насам превозвачите са свикнали да четат европейските правила дума по дума, за да разберат какво точно се иска от тях и да не понасят щети от санкции и глоби. След като години наред тези фирми търпят загуби от чакане по опашки за контрол на ГКПП, е съвсем логично и сега бизнесът да се пита договорката за частично приемане в Шенген обхваща ли всички водни граници – и морските, и речните“, коментира Андрей Новаков, цитиран от пресцентъра на ГЕРБ.

Още: "В Шенген е хубаво, но не сте тук": ЕК за българската идея за камионите по границите

Снимка: Андрей Новаков, пресцентър на ГЕРБ

Контролът по речните пристанища трябва да се премахне

„Неведнъж сме показали, че пълноправното членство на България в Шенгенското пространство е сред основните ни приоритети. Сухопътният Шенген остава наша важна цел, затова борбата не свършва с договореното частично приемане, но настояваме то да бъде ясно тълкувано и прилагано“, заяви Емил Радев.

Двамата евродепутати считат, че е логично контролът на речните пристанища да е премахнат в рамките на вече постигнатите договорености за поетапно присъединяване на България в Шенген. В същото време настояват Европейската комисия да се произнесе по този въпрос преди влизането в сила на споразумението на 31 март тази година.

Още: Летищата в България са готови за въздушния Шенген

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес