Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От Украйна до Газа: Трансформации в съвременните градски войни

16 ноември 2024, 18:00 часа • 1571 прочитания

През последните десетилетия интересът към градската война значително нарасна, а и самите градове отново се превърнаха в център на вниманието на военните стратези и международната отбранителна общност, пише Almasry Ayoum. Този исторически феномен обаче е бил един от основните методи за водене на война в древността. Много от правилата, които се признават за характерни за съвременната градска война, се отнасят за различни исторически периоди.

Войните в градски условия "възвърнаха популярността си" през второто десетилетие на 21 век. Наблюдавахме ги в Мосул, Ирак (2017 г.), Ракка, Сирия (2017 г.), Шуша в Азербайджан (2020 г.), Украйна (от февруари 2022 г.) и Газа (от октомври 2023 г.). Значението на градската война във военната стратегия е неоспоримо. Но е необходимо да се вземат предвид новите правила на съвременната градска война, което впоследствие може да доведе до появата на нови тактики и стратегии.

Центърът за напреднали изследвания и развитие FARAS публикува поредица от проучвания, озаглавени „От Украйна до Газа: Трансформации в съвременната градска война“, подготвени от Мохамед Махмуд ал-Сейед, заместник-главен редактор на онлайн изданието Al-Mustaqbal.

Още: Броят на ракетите: Причината САЩ да търсят мир навсякъде по света

Завръщането на градските войни и техните правила

Градските войни губят значение през Средновековието и след това. Те са заменени от големи военни операции, които се провеждат на стратегически театри на война, подготвени за битки между редовни армии, достигнали апогея си през Първата и Втората световна война. Но по време на Студената война Виетнам върна градската война в центъра на военностратегическите интереси.

Истинската повратна точка обаче настъпи през 90-те години на миналия век, когато започна поредица от вътрешноградски битки, започвайки с битката при Вуковар в Хърватската война (1991), обсадата на Сараево (1992–1996) и завършвайки с битката за Могадишу (1993) и две битки за Грозни (1994-1995 и 1999-2000). Тогава западните военни започнаха да осъзнават, че в съвременните войни е невъзможно да се избегнат битките в градски условия.

Военните историци твърдят, че с нарастващия темп на урбанизация, масовото увеличение на населението и концентрацията на политическа, финансова, социална и културна власт в градовете, съвсем естествено е те да се превърнат в големи театри на бойни действия, да не говорим за увеличението на нередовните въоръжени сили (недържавни милиции и ЧВК) след Студената война.

Още: "Слепи, осакатени - на никого не му пука, отивате да се биете в Украйна": Зад кулисите на бунт на руски войници

Според Антъни Кинг, професор по военни науки в Университета на Уоруик и един от пионерите в изследванията на градската война по света, разпускането на големите армии и намаляването на техния брой е основната причина за разпространението на градската война. Армиите вече не са достатъчно големи, за да образуват фронтове, да обсаждат цели градове или да се изправят срещу противници на открито. Например, когато Червената армия отвоюва Украйна от нацистите в битката при Днепър през 1943 г., близо 4 милиона войници се бият от двете страни.

Когато Русия започна войната в Украйна на 24 февруари 2022 г., стремейки се, според западни анализатори, да свали режима на Зеленски, около 190 хиляди души бяха призовани като част от частична мобилизация. Въз основа на преглед на военна литература, която анализира военни операции от последните три десетилетия, могат да бъдат идентифицирани четири основни правила, които управляват съвременната война в градска среда:

1. Друга интерпретация на "военна победа"

Известният пруски теоретик и историк в областта на военните изследвания Карл фон Клаузевиц пише в своя трактат "За войната": "Във война слабата страна печели, ако не губи, а силната страна губи, ако не печели". Това е цялата трудност на войната в градски условия. Многобройни примери за градска война показват, че военното превъзходство не гарантира непременно победа. Победата в градска битка не означава победа във войната. За това говори и британският военен експерт Иън Ригдън. Той твърди, че градът е най-сложният театър на военни действия. Такава война рядко има ясен победител, но тя поставя под въпрос самата концепция за "военна победа".

Още: Масирана атака с дронове срещу руско военно летище в Краснодар (ВИДЕО)

2. Намалена ефективност на разузнаването; ограничения при използването на артилерийски и минохвъргачни снаряди и самолети

В момента военните инвестират сериозно в разработването на въздушно и сателитно разузнаване, прецизни боеприпаси и далекобойна артилерия. Но в градската война, особено в гъсто населени райони, тези и други средства се оказват много по-малко ефективни. Използването на артилерийски и минохвъргачни снаряди или въздушни удари създава огромно количество отломки, което от своя страна дава на отбраняващата се страна допълнителни отбранителни предимства и прави нещата по-трудни за атакуващата страна.

3. Отбраняващата се страна може да се възползва от градския терен

Благодарение на планираното и хаотично развитие, съчетано с естествена топография, жителите на града, които действат като защитаваща страна в случай на война, се оказват в по-изгодна позиция. Основният проблем е инфраструктурата (сгради и мостове), както и разстоянието между сградите и височината на обектите. Например, 10-етажна сграда може да заема същото линейно пространство като малък квадрат на топографска карта. Въпреки това, в случай на война, площта на тази сграда ще бъде 11 пъти площта на този квадрат (10 етажа плюс покрива). Създават се 11 потенциални бойни полета и убежища в това малко пространство. Защитникът може също да се възползва от градския терен, за да стигне бързо до мястото, където се водят боевете.

Още: В опит да спаси икономиката си Русия пробутва на Индия свои стелт изтребители

4. В градските войни отбраняващата се страна има предимство

Военните теоретици отдавна признават, че отбраната е най-силната тактическа позиция. За да се атакува и победи враг с добре организирана и правилно изградена отбрана, са необходими много повече сили, отколкото за противник, с който се водят боеве на открити местности. Това важи в още по-голяма степен за градските райони. Много градски обекти осигуряват ефективни отбранителни позиции. Градската война изисква значително повече жива сила и оръжия от обичайните бойни действия, където съотношението на атакуващите към защитниците трябва да бъде 3:1.

Според военната доктрина на Руската федерация - въз основа на опита от две битки за Грозни - съотношението в градските войни трябва да бъде 6:1. Освен това атакуващите сили често изискват 4 пъти повече боеприпаси за градска, отколкото за конвенционална война.

Още: Политическият хаос в Германия е вреден и за Украйна

Поуки от войните в Украйна и Газа

Войните в Украйна и Газа са типични примери за модерна градска война. Украинският конфликт, въпреки че се води между две редовни армии, оборудвани с модерни оръжия, включваше големи градски битки, които бяха от решаващо значение. Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) се придържаха към тактиката за водене на война в градски условия. Повечето боеве се водят в украински градове с различна гъстота на населението и терен. Що се отнася до войната в Газа, това е по същество голяма градска битка, която се провежда между две страни с различни възможности и военна организация.

Градските боеве в Украйна и израелската агресия в Ивицата Газа доведоха до редица интересни промени в тактиките за водене на градска война, които могат да бъдат обект на по-нататъшно проучване:

1. Появата на нова концепция за превъзходство във въздуха

През юни 2023 г. френският вестник Le Monde съобщи, че Русия и Украйна са довели "войната с дронове" до безпрецедентен мащаб. Украинските въоръжени сили средно ползват около 10 000 БПЛА на месец, тоест повече от 300 БЛА на ден. Това е безпрецедентен брой в историята на съвременните военни конфликти, което се вижда от факта, че до 2023 г. френската армия е имала в арсенала си малко над 3000 дрона. Разбира се, дроновете са от различен вид - камикадзе, за многократно ползване - бомбардировки, за разузнаване и т.н.

Още: Завръщането на Тръмп: Шанс за Украйна да излезе от блатото на Байдън?

От началото на войната в Газа (октомври 2023 г.) западни военни експерти коментират как дроновете са променили концепцията за "превъзходство във въздуха". Хамас, който няма редовни военновъздушни сили, използва БПЛА за разузнаване, наблюдение и удари, въпреки традиционното въздушно господство на Тел Авив.

2. Появата на частни технологични компании като нови участници в градските войни

Няколко часа след руското нахлуване Министерството на отбраната на Украйна се обърна към жителите на Киев, които имат дронове, да ги предадат за използване на силите за териториална отбрана. Жителите реагираха и частни БЛА прелетяха над руските войски. БЛА са евтини и безопасни средства, които се използват за разузнаване и корекция на артилерийски или минохвъргачен огън. По-голямата част от БЛА (модел Mavic 3), използвани в началото на войната в Украйна, са произведени от китайската компания DJI Technology.

Сателитният интернет Starlink на Илон Мъск също изигра важна роля във войните в Украйна и Ивицата Газа. През юни 2024 г. израелските медии съобщиха, че Тел Авив възнамерява да използва Starlink в случай на потенциална тотална война с ливанската Хизбула. Компанията работи за предоставяне на интернет в отдалечени региони или райони, където нормалната телекомуникационна инфраструктура е била нарушена.

3. Разширяване на използването на технологии с изкуствен интелект (AI)

Военният анализатор Питър Сингър счита, че войната в Украйна играе роля, подобна на Гражданската война в Испания (1936-1939), която послужи като генерална репетиция за Втората световна война. От края на 2022 г. в Украйна започнаха да се появяват автономни "роботи убийци" За да се бори с "Хамас", израелската армия използва кучета роботи Vision-60 - бойни роботи за разузнаване и логистика. През април 2024 г. онлайн изданието +972 Magazine проведе изследване, което разкри значителен напредък в използването на военни способности на ИИ във войната в Газа. Израелската армия използва ИИ система, наречена "Lavender", за избиване на палестинци в Ивицата Газа: Украинците използват над 30 кучета роботи в боевете при Донбас (СНИМКИ)

4. Еволюция на тактиката за тунелна война

Не е преувеличено да се каже, че тунелите са основният фокус на войната в Газа. Въпреки че израелската армия разполага със специализирани части (като Yahalom) за търсене и унищожаване на тунели, тя притежава и широка гама от проникващи боеприпаси. Бомбата GBU-28 например може да пробие 30 метра земя или 6 метра здрав бетон. Но след година на военни действия се оказа, че дълбочината и мащабът на тунелите на "Хамас" в Ивицата Газа надхвърлят възможностите на Израел.

"Единствената война, която може да се сравни с войната в тунелите в Ивицата Газа, е Първата световна война", казва Дафне Ричмънд-Барак, професор в израелския университет Райхман и автор на "Подземната война". Тя също така отбеляза: "Иновативното използване на тунели от "Хамас" и нейните бойци, които остават под земята толкова дълго, са безпрецедентни".

Още: Тръмп и Украйна: Най-вероятният сценарий - спекулации

Градовете като арени за бъдещи войни

Войните в Украйна и в Ивицата Газа затвърдиха убеждението, което се появи от началото на 21 век, че градовете ще бъдат основните театри на бъдещи военни действия, включително войни между големи сили и редовни армии. Военни експерти считат, че ако Русия напредне в Източна Европа или Китай нахлуе в Тайван, светът може да стане свидетел на най-големите градски войни в историята. Бъдещето може да види още по-интензивни и разнообразни градски битки от това, на което сме свидетели сега.

Бързата урбанизация е една от основните причини. Докладът на Националния съвет за разузнаване на САЩ (NIC) "Глобални тенденции 2040 г.", публикуван през 2021 г., посочва, че глобалната урбанизация е постоянна тенденция. Делът на градското население ще нарасне от 56% през 2020 г. до почти 67% до 2040 г. Очаква се, че до 2030 г. повече от 600 милиона души да живеят в близо 40 мегаполиса по света.

Още: Украйна е длъжна да балансира над пропастта след изборите в САЩ

Въздействието на технологиите върху бъдещето на градската война ще се увеличи през следващите години. В тази връзка има няколко важни момента:

  • Използване на "умни" БПЛА. Важно развитие в областта на безпилотните технологии е разпространението на така наречените "рояци дронове", тоест "голям брой прости, евтини, еднократни и взаимосвързани системи", способни да променят поведението си и да действат автономно, идентифицирайки заплахи и цели, предавайки съответната информация един на друг и безопасно да се върнат във военните си бази: Ново технологично оръжие за Украйна: Дронове с изкуствен интелект (ВИДЕО)
  • Разширяване на обхвата на приложение на сензорите. Сензорите са една от ключовите технологии за бъдещата градска война. Те предоставят данни за местоположението, оборудвани са с навигация и осигуряват непрекъсната комуникация между войските в райони, където GPS е лош или изобщо не съществува, пише Almasry Ayoum.
  • Разработване на технологии за добавена реалност (AR). AR е технология, която позволява да се добавят виртуални обекти към това, което хората виждат в реалността. Така дигиталната карта ще съдържа повече информация от традиционната двуизмерна.

Можем да очакваме градската война да стане по-интензивна в бъдеще. Никоя друга среда не е толкова сложна. Необходимостта от проникване през стени и прочистване на къща след къща и стая след стая ще продължи. Съвременните технологии ще помогнат за изпълнението на тези задачи. Но загубите несъмнено ще бъдат значително по-високи, а битките, които ще се излъчват на живо и в социалните мрежи, ще бъдат по-ожесточени. Въпреки това е съмнително, че спечелването на градски битки ще гарантира победа във войната, тъй като тяхната разрушителна сила заглушава всяко чувство за победа.

Още: Севернокорейци се бият за Русия в Украйна: Какво променя това?

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес