Президентските избори в Украйна "като цяло се придържаха към демократичните ангажименти" и осигуряват на новия лидер легитимността, необходима за справяне със сепаратисткия бунт, съобщиха международните наблюдатели, предаде БГНЕС.
"Украинските власти трябва да бъдат похвалени за техните усилия при изключителни обстоятелства да улеснят избори, които като цяло се придържаха към демократичните ангажименти", съобщи координаторът на мисията на ОССЕ Жоао Суареш.
Вчерашните избори осигуряват на новия президент на Украйна легитимността да установи незабавно диалог с всички граждани в източните области, да възстанови тяхното доверие и да децентрализира държавната власт, за да запази единството на страната чрез уважаване на различията в украинското общество", съобщи ръководителят на мисията на ПАСЕ Андреас Грос.
"Насилствените прогонвания и затварянето на избирателни секции от въоръжени групи, отвличанията, смъртните заплахи, насилственото влизане в частни домове и изземването на техника и изборни материали бяха опит да се предотвратят изборите и да се лишат гражданите от правото им на гласуване", съобщиха ОССЕ и ПАСЕ в съвместен доклад, поръчан от Съвета на Европа и Парламентарната асамблея на НАТО.
Екипите имаха около 1000 наблюдатели във всички области на Украйна с изключение на Крим, където нямаше президентски избори. В доклада се отбелязва, че изборите и предизборната кампания били проведени в демократичен дух без злоупотреба от действащите власти, както на предишни гласувания. Но се допълва, че медийните свободи били сериозно подкопани в области на Източна Украйна, където репортерите често били подлагани на тормоз и заплахи.