Тревожните нива на тютюнопушене, консумация на алкохол и затлъстяването в Европа може да означават, че следващото поколение ще живее по-кратък живот, предупреди Световната здравна организация (СЗО) в сряда.
Някои страни са видели драматичен спад в процентите на непушачи, а именно - Гърция, Русия и България, сочат официалните данни.
Междувременно затлъстяването се е утроило в много европейски страни от 1980 г. насам, 23% от европейците вече страдат от затлъстяване.
„Процентите непушачи вървят надолу навсякъде, имаме много малко изключения, но затлъстяване се увеличава, а едното не компенсира другото“, заяви представител на СЗО.
„Това, което ние не искаме да видим е, че печелим войната срещу алкохола и тютюнопушенето, но губим битката със затлъстяването“.
Европейците живеят по-дълго от всякога, преждевременната смъртност намалява, но нивата на трите застрашаващи фактори остават „неприемливо високи“.
Първото по рода си проучване в продължение на три години обхваща 39 страни, включително държавите-членки на Европейския съюз, както и бившите съветски републики.
Въпреки, че ставките на тютюнопушенето и употребата на алкохол намаляват в много части на континента, европейците все още пушат и пият повече, отколкото хората навсякъде другаде по света, твърди СЗО.
Те изчисляват, че човек пие средно 11 литра чист алкохол всяка година, докато 30 на сто от населението пуши тютюн.