Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Оланд и Меркел потвърдиха, че големите в ЕС искат да изтикат малките назад

07 март 2017, 07:37 часа • 2434 прочитания

ЕС трябва да извлече поуки от решението на Великобритания да излезе от общността и да се научи да живее в общност на 27 държави. Съюзът трябва да предостави на страните членки избор на различен темп на интеграция в зависимост от техните възможности. Това каза президентът на Франция Франсоа Оланд в рамките на неформалната среща на върха във Версай с участието на германския канцлер Ангела Меркел, премиера на Испания Мариано Рахой и италианския премиер Паоло Джентилони, предаде БГНЕС.

Оланд подчерта, че никой не може да влияе на другите или да взема консолидирани решения, ако те засилват противоречията. Той застъпва тезата, че трябва да бъдат създадени нови форми на сътрудничество. Трябва да има проекти в рамките на т. нар. диференцирано сътрудничество, което би позволило някои страни да вървят напред по-бързо и по-далеч в сфери като отбрана, задълбочаване на икономическия и валутен съюз в рамките на еврозоната, хармонизиране на социалната и данъчната политика, културата, е позицията на френския президент. Той посочи, че това, че някои страни ще вървят по-бързо напред, не означава, че другите трябва да бъдат изключвани и да чувстват това като препятствие.

След Brexit ЕС трябва да излезе укрепен и обновен в посока по-голяма гъвкавост. „Много важно е да можем едновременно да проявяваме солидарност в състава на 27-те, но също така и да показваме способност да вървим напред в различен ритъм в рамките на 27-те страни от ЕС“, каза Оланд.

Също като Оланд, и германският канцлер Ангела Меркел изрази позиция, че "Европа на различни скорости е необходимост, защото иначе ЕС ще зацикли". "Трябва да имаме куража да вървим напред, ако някои държави не искат да участват", добави тя.

Още преди срещата френският президент обяви, че няма нищо лошо в това някои държави да се интегрират повече от други. Ако това не се случи, ЕС ще "експлоадира", смята Оланд.

На практика с изявлението си френският президент защити вариант 3 в предложените от ЕК варианти за бъдещето на ЕС - тези, които искат да правят повече, правят повече. Според ЕК този вариант в бъдеще неиминуемо ще доведе до различни права за различните граждани на ЕС.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес