Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви "необратимия" път на Украйна към Алианса, като подчерта, че текущите ангажименти на отбранителния съюз към Киев "представляват мост към членството на Украйна".
В декларацията, която страните членки на НАТО подписаха на 10 юли по време на срещата на върха във Вашингтон, също е упоменат "необратимия" процес на членство. Конкретни срокове обаче няма.
Още: Главчев във Вашингтон: Украйна може да разчита на нас в справедливата си битка срещу Русия
Какво пише в декларацията на Алианса?
"Напълно подкрепяме правото на Украйна да избере собствените си мерки за сигурност и да реши собственото си бъдеще без външна намеса. Бъдещето на Украйна е в НАТО. Украйна става все по-оперативно и политически интегрирана в Алианса. Приветстваме конкретния напредък, постигнат от Украйна след срещата на върха във Вилнюс, по отношение на необходимите реформи в областта на демокрацията, икономиката и сигурността", казват лидерите на държавите членки.
Още: Анализ: Време е за заместници на НАТО
"Тъй като Украйна продължава тази жизненоважна работа, ние ще продължим да я подкрепяме по необратимия ѝ път към пълна евроатлантическа интеграция, включително членство в НАТО. Отново потвърждаваме, че ще бъдем в състояние да отправим покана към Украйна да се присъедини към Алианса, когато съюзниците се съгласят и условията бъдат изпълнени.
Снимка: Getty Images
Решенията на срещата на върха на НАТО и на Съвета НАТО-Украйна, съчетани с текущата работа на съюзниците, представляват мост към членството на Украйна в НАТО. Съюзниците ще продължат да подкрепят напредъка на Украйна по отношение на оперативната съвместимост, както и допълнителните реформи в областта на демокрацията и сектора за сигурност, които външните министри на НАТО ще продължат да оценяват чрез адаптираната годишна национална програма", гласи официалната позиция.
Още: "Дори 50 самолета са нищо": Зеленски посочи от колко F-16 се нуждае Украйна
Столтенберг заговори за "мост" на Киев към Алианса
"Има силно послание от съюзниците в НАТО, че наистина искаме Украйна да се присъедини, и работим с нея, за да се случи това", каза Столтенберг. "Пълният пакет, който имаме с Украйна, дългосрочният ангажимент, доставката на повече оръжия, включително повече F-16, двустранните споразумения за сигурност и пакетът за оперативна съвместимост. Всичко това представлява, както го наричаме, мост към членство. Това са конкретни действия, които ще доближат Украйна до членството", посочи Йенс Столтенберг.
Още: "Украйна ще спре Путин": Байдън откри срещата на НАТО със силна реч (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още средства
През предишните дни на срещата на върха съюзниците от НАТО обявиха плановете си да предоставят на Украйна минимално базово финансиране в размер на 40 млрд. евро (43 млрд. долара) през следващата година, ново военно командване в Германия, което да обучава и екипира украинските войски, както и допълнителни ангажименти в областта на противовъздушната отбрана.
Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан каза, че генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг ще назначи нов високопоставен представител на НАТО в Киев, който да "задълбочи институционалните отношения на Украйна с Алианса и да служи като фокусна точка за взаимодействие на НАТО с висши украински служители".
Още: Столтенберг не даде големи надежди на Украйна за скорошно членство в НАТО
Киев изрази надежда, че тазгодишната среща на върха на НАТО ще даде по-категоричен сигнал за бъдещото членство на Украйна в Алианса. Американски официални лица дадоха да се разбере, че е малко вероятно страната да получи покана.
Още: Глас от НАТО: Русия няма хора и боеприпаси за нова мащабна офанзива в Украйна
По време на дискусия с американски конгресмени сенаторът от Демократическата партия Джийн Шахин заяви, че членството на Украйна в НАТО не може да се осъществи, докато страната е в "открит конфликт с Русия".
"Мисля, че целта е да се осигури мост към членство в НАТО", каза той. "Това е част от целите на нашите споразумения за сигурност със САЩ и Украйна".
Още: Италия увеличава още военната помощ за Украйна през 2025 г. - 4% от парите на НАТО идват от Рим