Продължаващ от десетилетия дебат за това дали дезодорантите против изпотяване могат да доведат до рак на гърдата се възобнови в научната общност с публикуването на две нови проучвания, съобщава Юронюз.
Акцентът е върху ролята на алуминия, често използван в дезодорантите против изпотяване, който може да действа като естроген върху определени рецептори на гърдата.
Докато някои проучвания в миналото са казвали, че няма връзка между алуминия, използван в дезодорантите, и рака на гърдата, две нови публикации потвърждават токсичните ефекти на алуминиевите соли, присъстващи в дезодорантите, и техния канцерогенен потенциал върху клетките на гърдата.
Изследванията са извършени от група изследователи от Fondation des Grangettes и Центъра за онко-хематология в сътрудничество с Оксфордския университет и ръководени от швейцарските учени Андре-Паскал Сапино и Стефано Мандриота.
Изследователите са направили серия от тестове върху клетки на хамстери и са показали, че клетките на бозайниците, включително тези в млечната жлеза (разположени в женските гърди), когато са били изложени in vitro на алуминиеви соли „бързо приемат този метал“.
Проучванията показват, че в рамките на 24 часа от експозицията в тези клетки се появява геномна нестабилност като промяна в структурата и броя на хромозомите.
Проучванията казват, че това е известно при злокачествена трансформация, причинена от доказани канцерогени и следователно „потвърждава канцерогенния потенциал“ на алуминия върху клетките на гърдата.
Към края на 2020 г. 7,8 милиона жени живеят с диагноза рак на гърдата, поставена през последните пет години, което я прави най-разпространеният рак в света, информира Световната здравна организация (СЗО) .
Ракът на гърдата не е преносимо или инфекциозно заболяване и причините за неговото развитие не са напълно изяснени.
Някои фактори увеличават риска от рак на гърдата, включително увеличаване на възрастта, затлъстяване, вредна употреба на алкохол, фамилна анамнеза за рак на гърдата, история на радиационна експозиция, употреба на тютюн и хормонална терапия след менопауза.
Новите проучвания казват, че наблюденията за първи път идентифицират вещество, което може да обясни увеличаването на честотата на рак на гърдата.
Проучванията също така посочват, че инкриминирането на алуминиеви соли в канцерогенезата на гърдите напомня историята на азбеста и че алуминиевите соли се използват не само в дезодоранти против изпотяване, но и в други козметични продукти, като слънцезащитни продукти.