Няколко земетресения, сред които и най-силното с магнитуд от 5,2, отново разтърсиха гръцкия остров Санторини и съседния му Аморгос, по данни на Геодинамичния институт към Атинската обсерватория. Най-силният сеизмичен трус с магнитуд 5,2 е станал в 22:16 ч. местно време на 10 февруари в морето, южно от остров Аморгос и на около 37 км североизточно от световноизвестния вулканичен остров Санторини. Земетресението е усетено чак в Атина, на повече от 200 км от епицентъра, но не е причинило щети или наранявания, предаде АФП.
Два часа по-късно в същия район на Егейско море е регистрирано друго земетресение с магнитуд 5, последвано след около 10 минути от още два труса с магнитуд 4. От 7:00 ч. местно време са регистрирани още трусове, включително един от 4,4 степен югоизточно от Аморгос.
Сеизмолозите промениха прогнозите и вече не очакват затихване на епицентъра.
Очакват скоро силен трус от над 6-а степен. Днес отново комисията от експерти към министерството за борба с климатичните промени ще обсъди наложените мерки и вероятно ще наложи нови, предават гръцките медии, цитирани от БНР.
11 000 души са напуснали острова
Още: Турция със стратегически план заради сеизмичната активност в Егейско море
Миналата седмица вече беше регистриран трус с магнитуд 5,2, който е най-силният от началото на тази интензивна сеизмична активност. Експертите, макар и успокояващи, смятат, че тази сеизмична поредица, която принуди повече от 11 000 души да напуснат Санторини от началото на февруари, може да продължи още седмици.
Снимка Getty Images
По данни на сеизмологичната лаборатория на Атинския университет (EKPA) между 26 януари и 8 февруари в морската зона между тези два туристически острова от архипелага Циклади са регистрирани повече от 12 800 земетресения.
Само на 9 февруари са регистрирани 102 земетресения. „Тази поредица ще продължи. Ще са необходими седмици, за да спре това явление“, предупреди професорът по сеизмология Костас Папазачос, цитиран от обществената телевизия ERT.
Хората трябва да се адаптират
Още: Заради трусовете: Круизните компании изваждат Санторини от маршрутите си
„Местната общност трябва да се адаптира и трябва да предвидим сценарий, при който целият февруари ще протече при подобни условия“, допълни той.
На вулканичният остров Санторини, където много къщи и хотели са прилепнали към скалите, е обявено извънредно положение от гръцката Гражданска защита до 3 март. Училищата на острова, както и на Аморгос и съседните острови, които са затворени от 3 февруари, ще останат затворени до 14 февруари.
Рискови сгради и свлачища
Властите предупреждават, че с най-голям риск са сградите, вилите и хотелите, строени върху скали.
Постоянно има свличане на скална маса, което доведе до забрана за приближаване на морския бряг. Местните хора съобщават, че са уморени и изплашени от постоянните трусове. По цяла нощ заедно с полицията патрулират, за да не бъдат ограбени празните къщи.
На острова работят само няколко хранителни магазина и аптеки. Всичко друго е затворено.
Силите на Гражданска защита и екипи от спасители на Червения кръст са в пълна готовност за реакция, съобщи кметът на острова.
Засега няма пострадали, но ограниченията се спазват стриктно. Круизните кораби вече не акостират на Саторини, а на Крит.
Пътувайки на 7 февруари до Санторини, гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис изключи най-лошия сценарий. „Не вярваме, че ще се случи нещо катастрофално“, каза той.
Още: Кипър активира план за извънредни ситуации заради трусовете в Санторини