Хиляди хора излязоха на улиците в няколко града във Франция – в ход е общонационален протест срещу пенсионната реформа, предлагана от президента Еманюел Макрон. Това е втора вълна на демонстрации заради плана на правителството да вдигне възрастта за пенсиониране от 62 на 64 г.
Осем големи профсъюза участват в стачката, която нарушава работата на училищата, обществения транспорт и петролните рафинерии. Протестът може да е най-големият от 13 години насам, предава от мястото на събитието кореспондентът на BBC Ник Бийк. При първата вълна демонстрираха над 1 милион души.
Huge march against proposed rise in minimum retirement age from 62 to 64 in France gets underway in Paris.
— Nick Beake (@Beaking_News) January 31, 2023
The 8 main unions are leading a day of action across the country.
Could be biggest protest in 🇫🇷 in 13 years.
President Macron’s govt says the change is “non-negotiable” pic.twitter.com/nmX7ykDl2r
Половината от френските учители са се включили в протестните действия, казват организаторите. От Министерството на образованието дават по-ниска цифра – една четвърт.
Преди основния протест в Париж хиляди участници излязоха на улиците в Тулуза, Марсилия и Ница в южната част на страната, както и в Сен Назер, Нант и Рен в Западна Франция. В столицата обаче ще е най-напечено.
More protests in France against President Emmanuel Macron's pension reform plan pic.twitter.com/cazBTgwfge
— TRT World Now (@TRTWorldNow) January 31, 2023
Улични протести се очакват в поне 200 града, а за охрана на демонстрациите бяха изпратени 11 000 полицаи.
В някои градове броят на протестиращите беше по-голям от този по време на първата национална стачка преди 12 дни. 58-годишният Тиери заяви пред Le Figaro, че е започнал работа на 18-годишна възраст и смята, че да работи още по-дълго, е несправедливо.
"Г-н Макрон със сигурност ще загуби", заяви пред репортери в Марсилия лидерът на крайната левица Жан-Люк Меланшон. "Никой не иска реформите му и колкото повече дни минават, толкова по-голяма е опозицията срещу тях".
Днес имаше сериозни смущения в транспорта, като в Париж действаше само по един от всеки три високоскоростни влака и едва две линии на метрото работеха нормално. Съобщава се за голямо струпване на хора по една от основните линии на наземното метро в столицата.
Профсъюзът CGT съобщи, че поне три четвърти от работниците са излезли на протест в големите петролни рафинерии и складове за гориво на TotalEnergies. Компанията заяви, че броят им е далеч по-малък.
Електроцентралите съобщиха за намалено производство, след като работниците стачкуваха в основната електрическа компания EDF.
Възрастта за пенсиониране във Франция е 62 години и е по-ниска от тази в повечето други страни от Западна Европа. Италия и Германия се стремят да увеличат официалната пенсионна възраст на 67 години, докато в Испания тя е 65, а в Обединеното кралство - 66 г.
Във Франция в момента на едно лице в пенсионна възраст се падат само 1,7 работници, които плащат в общия пенсионен фонд.
Икономистът проф. д-р Филип Агион заяви, че реформите са необходими, тъй като Франция има структурен дефицит от около 13 млрд. евро, а повишаването на пенсионната възраст ще спомогне и за увеличаване на заетостта. Правителството на Франция твърди, че предвидената реформа не подлежи на преговори.
ОЩЕ: "Акция Робин Худ": Френски профсъюз раздава безплатно газ и ток