Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Нямаме хора, духът ни пада и всичко ще свърши с много смърт": Украински командири с тъжна картина

08 февруари 2024, 18:00 часа • 8990 прочитания

Украинската армия е изправена пред критичен недостиг на пехота, което води до изтощение и понижаване на духа. Това твърдят украински военни от цялата фронтова линия, интервюирани от The Washington Post през февруари.

Остър недостиг на войници

Близо дузина войници и командири казват, че недостигът на личен състав е най-сериозният им проблем в период, в който Русия си е върнала инициативата за настъпление на бойното поле и засилва атаките си.

Един от командирите на батальон в механизирана бригада, сражаваща се в Източна Украйна, заявява, че в момента в неговото подразделение има по-малко от 40 пехотинци - войници, разположени в окопите на фронта, които удържат руските атаки. Един напълно оборудван батальон би трябвало да разполага с повече от 200 души, добавя командирът.

Друг командир на пехотен батальон от различна бригада заявява, че неговото подразделение е също толкова изтощено.

Конфликтът Зеленски-Залужни в дълбочина

Съобщенията за остър недостиг на войници идват в момент, когато президентът Володимир Зеленски се готви да смени военния си началник генерал Валерий Залужни. Едно от основните разногласия е по въпроса колко нови войници трябва да мобилизира Украйна.

Още: Падна ли Зеленски в капан със смяната на Залужни?

Според двама души, запознати с въпроса и цитирани от WP, Залужни е казал на Зеленски, че Украйна се нуждае от близо 500 000 нови военнослужещи, но президентът е отхвърлил тази цифра и публично, и в лични разговори с генерала. Президентът е заявил, че иска от военното ръководство на Украйна повече обосновка защо са необходими толкова много наборни войници, а също така е изразил загриженост относно начина, по който Киев ще им плаща.

Финансовата помощ от западните партньори не може да се използва за изплащане на заплати на войниците, а бюджетът на Украйна вече е под напрежение - пакетът от помощи в размер на 60 млрд. долара, предложен от президента на САЩ Джо Байдън, е спрян в Конгреса. Миналата седмица Европейският съюз одобри помощ в размер на 50 милиарда евро за Украйна, след като унгарският министър-председател Виктор Орбан вдигна ветото си.

Още: Демократите вкараха в действие новия си план за помощ за Украйна

Темата с мобилизацията разгневи украинските военни

Дебатът в Киев относно мобилизацията и до каква степен страната трябва да я увеличи, е разгневил войниците на фронтовата линия, пише The Washington Post.

Олександър, който е командир на батальон, заявява, че ротите в неговото подразделение са окомплектовани средно с около 35% от необходимия им брой. Командир на втори батальон от щурмова бригада казва, че това е типично за частите, които изпълняват бойни задачи.

Запитан колко нови войници е получил - без тези, които са се завърнали след раняване, - Олександър казва, че в неговия батальон са изпратени петима души през последните пет месеца. Той и други командири добавят, че новобранците обикновено са зле обучени, което създава дилема дали да се изпрати някой веднага на бойното поле.

"Няма перспектива, всичко ще завърши със смърт"

"В основата на всичко е липсата на хора", казва Олександър. "Къде отиваме? Не знам", добавя той. "Няма положителна перспектива. Абсолютно никаква. Всичко ще завърши с много смърт, с глобален провал. И според мен най-вероятно фронтът ще се срине някъде, както се случи за врага през 2022 г. в Харковска област".

През есента на 2022 г. украинците се възползваха от слабото място в руската фронтова линия, където силите на Владимир Путин бяха с недостатъчен състав, и успяха да освободят по-голямата част от североизточния регион в бърза едноседмична септемврийска офанзива. Руският президент тогава реагира на смущаващото поражение, като обяви мобилизация.

Снимка: Украински генерален щаб

Разклащането на военното командване от страна на Зеленски, замислено като освежаване, рискува да предизвика ответна реакция. Украинският парламент е в процес на преразглеждане на проектозакон за мобилизацията, който ще намали минималната възраст за наборна служба от 27 на 25 години. Но както депутатите, работещи по законопроекта, така и войниците признават, че Киев не е свършил достатъчно работа, за да обясни на обществеността защо е необходимо да се изпращат повече хора на фронта.

Още: Внесоха за гласуване Закона за мобилизация в Украйна: Кои са основните моменти в него?

През август Зеленски уволни ръководителите на всички регионални служби за набиране на военнослужещи в Украйна, като се позова на опасения за корупция. Но след като някои от тези длъжности останаха незаети, мобилизацията спря, заявява високопоставен военен служител. Командирите по места потвърждават, че от есента насам при тях са пристигнали съвсем малко нови хора.

"Имаме преки проблеми с личния състав", казва Микита, заместник-командир на пехотен батальон. "Защото това е война, а пехотата в отбрана е тази, която загива. Говоря с мои приятели, също и с офицери от други части, а и с тези от пехотата - навсякъде ситуацията е почти еднаква", добавя той.

Недостигът на боеприпаси и оръжия също е проблем. Командир, чието подразделение наскоро е било преместено в нова част на фронта в Източна Украйна, заявява, че е получил 10 снаряда за две гаубици. Зеленски призна, че доставките на артилерийски боеприпаси са се забавили, защото ЕС не може да произведе достатъчно снаряди, за да отговори на нуждите на Киев, а и заради блокираният пакет военна подкрепа от Вашингтон.

Още: Не до март, по-късно: ЕС все пак обеща 1 млн. снаряда на Украйна

Ефект на доминото

Недостигът на личен състав може да доведе до ефекта на доминото, заявяват украинските войници на терен.

Особено през зимата, когато атмосферните условия са тежки, пехотата трябва да се ротира на около три дни. Само че поради недостиг на военнослужещи в частите разгръщането се удължава или персоналът, предназначен за тила, е принуден да е на фронтова служба, въпреки че не е подготвен за нея. Войските, които са психически и физически изтощени поради преумора, понякога не могат да защитят постовете си, което позволява на Русия - с повече жива сила и боеприпаси - да напредне.

"Те трябва да бъдат заменени от някого", казва командирът на батальон Олександър. "Няма кой да ги замени. Духът им пада, разболяват се или измръзват. Те са на изчерпване. Няма кой да ги замени. Фронтът се пропуква. Фронтът се разпада. Защо не можем да ги заменим? Защото нямаме хора, никой не идва в армията. Защо никой не идва в армията? Защото държавата не е казала на хората, че трябва да отидат в армията. Държавата не успя да обясни на хората, че трябва да отидат в армията. Тези, които знаеха, че трябва да отидат, вече всички се изчерпаха".

41-годишният Серхий, командир на взвод, който се сражава в Авдеевка, (мястото на най-интензивните руски нападения в момента) казва, че той и хората му рядко са ротирани на три дни. Минават по-скоро пет, даже 10 дни.

Дмитро, друг заместник-командир на батальон в различна бригада, казва, че пехотата му обикновено получава два дни почивка след пет до десет дни поддържане на линията, а тъй като повечето от войниците му са на възраст над 40 години, липсата на физическа подготовка задълбочава проблемите.

"Усеща се, че хората са изтощени както морално, така и физически", казва Серхий. "Много е тежко - метеорологичните условия, постоянният обстрел. Те оказват голямо въздействие върху човешката психика".

Липсата на ротации е проблем за цялата украинска армия. Войниците могат да получат няколко дни почивка, за да се приберат у дома и да видят семействата си, но рядко им дават повече. Те казват, че все още са мотивирани да се борят с руските нашественици, но също така добавят, че имат нужда от почивка.

Зеленски също така е поискал от военните и парламента да подготвят закон за демобилизация на тези, които се сражават от близо две години. Членовете на парламента, работещи по законопроекта, казват, че обсъждат план за освобождаване или демобилизация на войниците, които са били на фронта в продължение на 36 месеца. Обаче това ще изисква изпращането на хора, които да ги заместят.

"Всеки войник мисли за онзи човек, който се разхожда в Днепър, Лвов или Киев", казва Микита. "Те мислят за тях и също искат да си починат. Разбира се, в главите им се появява тази мисъл: "Някои момчета просто се разхождат там, а ние сме тук"".

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес