Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Няма да има референдум в Швейцария за американските изтребители F-35

25 август 2022, 02:32 часа • 3579 прочитания

Швейцарското правителство заяви, че не може да се проведе публично гласуване за замяната на остарелия флот от военни самолети с изтребители F-35A преди подписването на сделката, което разгневи участниците в кампанията.

Съобщението бе направено въпреки петицията, съдържаща повече от 100 000 подписа, което позволява всеки въпрос да бъде подложен на гласуване в рамките на швейцарската система за пряка демокрация, предава Нова телевизия.

Левият алианс "Спрете F-35" връчи петицията миналата седмица. Въпреки това правителството заяви, че няма да има достатъчно време за провеждане на гласуване преди изтичането на офертата на американския производител Lockheed Martin за 36 F35-A. 

"Забавянето на придобиването на F-35A би имало сериозни последици за сигурността на Швейцария", се казва в изявление на правителството. Коалицията "Спрете F-35" осъди това, което нарече "страхлива маневра за избягване на сделката" и "подигравка с функциониращата демокрация", като поиска гласуване преди сключването на сделката, съобщи АФП.

Настоящата система за въздушна отбрана на Швейцария ще достигне края на експлоатационния си срок през 2030 г. Тя започна да търси заместители на остаряващия си флот от изтребители преди повече от десетилетие. През септември 2020 г. правителството спечели референдум с тънка ръка, на който подкрепи военните да похарчат шест милиарда швейцарски франка (6,2 милиарда долара) за нов флот.

Бойният самолет F-35A - който вече се използва от ВВС на САЩ и няколко европейски държави - беше избран пред няколко европейски конкурента. Две швейцарски парламентарни комисии започнаха разследване защо моделът е спечелил въпреки поредицата технически проблеми, за които се съобщава в САЩ. Те поставиха под въпрос и високата им цена.

Беше създаден алиансът "Спрете-F-35", който се опита да наложи ново гласуване, този път за избора на F-35A. Но правителството заяви, че референдум, който на практика блокира сделката за закупуване, би създал лош прецедент. Швейцария, която няма излаз на море, има традиция на въоръжен неутралитет и задължителна военна повинност за мъжете.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес