Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Необичаен избор: Само един е кандидатът за президент на Естония

29 август 2021, 09:45 часа • 2718 прочитания

Необичайни президентски избори предстоят утре в Естония. За първи път в 30-годишната история на страната, след като става независима от Съветския съюз, кандидатът е само един: директор на музей, предаде Асошиейтед прес.

Петгодишният мандат на президентката Керсти Калюлайд изтича на 10 октомври. Утре 101-членният парламент ще гласува кой да я наследи на до голяма степен церемониалния пост. Крайният срок за регистриране на кандидатури изтече вчера и единственият претендент, който получи необходимата по закон подкрепа на най-малко 21 депутати, е Алар Карис, директор на Естонския национален музей. Той е бивш главен държавен одитор и е бил още ректор на Университета на Тарту. Това, че на изборите само с един кандидат, предизвика смущение в страната, пише 24 часа.

Няколко политици призоваха за променяне на правилата, по които се избира президентът, и дори се чуха гласове за премахване на поста държавен глава, отбелязва АП. "Избори с един кандидат принадлежат на съветската епоха. Това е неетично, но, колкото и да е странно, законно", написа наскоро в коментарна статия бившият министър на външните работи Яак Йоеруут. Ако президентът се избираше на всеобщи избори, либералката Калюлайд, която е сравнително популярна, би се кандидатирала за втори пореден мандат, на какъвто има право по конституция. Известна с откровените си коментари за политици и правителствени мерки, тя обаче не се радва на подкрепа сред депутатите. Управляващата десноцентристка коалиция, която включва Партията на реформите на премиерката Кая Калас и Центристката партия, подкрепи 63-годишния Карис. За да избран съответният кандидат за президент, е необходимо квалифицирано мнозинство от две трети, тоест 68 гласа. Управляващата коалиция разполага с 59 депутати. Карис вероятно ще си осигури с подкрепата на поне девет народни представители от трите опозиционни партии.

Ако утре не бъде избран президент, предстоят евентуално още два кръга на гласуване във вторник. Ако парламентът и тогава не успее да избере държавен глава, то изборите ще преминат в специална, 208-членна избирателна колегия, която ще се събере през септември. Придобила независимост през 1991 г., бившата съветска република с население от 1,3 милиона души вече е член на ЕС и НАТО.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес