Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не е като в България: Европарламентът прие с огромно мнозинство бюджета на ЕС за 2024

24 ноември 2023, 10:00 часа • 1792 прочитания

Евродепутатите гласуваха бюджета на ЕС за 2024 г., като процесът бе завършен с подпис на председателя Роберта Мецола. Основен акцент в него са добавените 670 млн. евро за „ключови приоритети“, сред които хуманитарна помощ, транспортна инфраструктура и програмата „Еразъм+“.

Поетите задължения са на стойност 189,4 млрд. евро, а заложените плащания са 142,6 милиарда.

На 11 ноември Европарламентът успя да извоюва допълнителни над 660 млн. евро. Евродепутатите увеличиха финансирането на програми и политики, ключови за адресиране на последствията от войната в Украйна и глобалните предизвикателства. Увеличени бяха и парите за борба срещу антисемитизма, както и за зелен преход.

Още: Важни новини от ЕС: Предложение как една държава вече да не може да блокира закони (ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

Увеличените средства

Увеличение на бюджета ЕП успя да постигне за хуманитарна помощ – още 250 млн. евро, по програмата „Глобална Европа“ – 150 млн., по „Хоризонт Европа“ – 85 млн., за траспортна инфраструктура – 30 млн., за „Еразъм+“ – 60 млн., за млади фермери – 20 млн., за „Европейския цивилен защитен механизъм“ – 10 млн., и др.

Бюджетът за 2024 беше приет с 519 гласа „за“, 79 „против“ и 30 „въздържал се“. Европейският съвет вече каза „да“ за сделката на 20 ноември, предават от пресцентъра на Европейския парламент. Нямаше български евродепутати, които да са "против".

За разлика от ЕП, бюджет 2024 в България предизвика поредна разправия и дълги опити за намиране на консенсус.

Още: Дебат в европарламента, но за вътрешна употреба - Българските евродепутати с остри критики към Денков (ВИДЕО)

Преразглеждане на дългосрочния бюджет на ЕС с фокус Украйна

След като постигнаха консенсус по бюджета за 2024 г., членовете на ЕП очакват, че до края на годината в Европейския съвет ще бъде постигнато споразумение по средносрочната ревизия на дългосрочния бюджет на ЕС (многогодишната финансова рамка - МФР). Това ще подготви почвата за отпускане на значителни допълнителни средства в началото на 2024 г. чрез коригиращ бюджет, който ще бъде предложен от Европейската комисия.

Планираното допълване на МФР има за цел да осигури средносрочна подкрепа за Украйна, да повиши гъвкавостта и капацитета за реакция при кризи, да укрепи стратегическата автономност на ЕС през 2024 г. и да засили усилията му в области като миграцията и външната политика.

Припомняме, че за да бъдат отпуснати 50 млрд. евро за Украйна в дългосрочния бюджет на ЕС, Европейската комисия трябва да преодолее ветото на Унгария. Това, очевидно, е станало с отпускане на 900 млн. евро на Будапеща от замразените фондове на страната.

Още: Денков пред евродепутатите: Путин има апетити към България, затова ни трябва пълна интеграция в ЕС (ВИДЕО)

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес