Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАТО: Има единодушие за членството на Украйна. Може ли по време на война?

21 април 2023, 11:53 часа • 4005 прочитания

Всички съюзници в НАТО (общо 31 държави) "са съгласни Украйна да стане член" на Алианса. Това заяви генералният секретар на отбранителния съюз Йенс Столтенберг, след като вчера, на 20 април, направи изненадваща визита в Киев.

Само че той не даде никакви други подробности - кога и как е било постигнато конкретното съгласие, кога има шанс Украйна да влезе в НАТО и възможно ли е това в период на война.

Преди срещата на контактната група по отбраната на Украйна във военновъздушната база "Рамщайн" в Германия Столтенберг заяви пред репортери, че след края на войната в Украйна Киев трябва да разполага с "възпиращо средство за предотвратяване на нови нападения", цитиран от Sky News.

Той добави, че сега основният фокус е да се гарантира победата на страната срещу Русия.

В общата си пресконференция с украинския президент Володимир Зеленски Столтенберг каза, че "полагащото се място на Украйна е в НАТО", но не даде повече конкретика, каквато събеседникът му определено чакаше. Зеленски отвърна, че няма "обективна пречка", която да спре страната му към съюза.

"Точно сега, когато мнозинството от хората в страните членки на НАТО, както и мнозинството от украинците, подкрепят влизането на страната ни в Алианса, е време за съответните решения", допълни той. А важен акцент в думите му беше, че Киев се нуждае от "нещо повече" от сегашните взаимоотношения с НАТО - т.е. от пращането на оръжия за украинската армия.

Столтенберг покани Зеленски на срещата на върха на НАТО във Вилнюс през юли, като заяви, че кандидатурата на Украйна за членство в съюза и солидните гаранции за сигурността на страната ще бъдат сред водещите теми в дневния ред на срещата.

Междувременно германският министър на отбраната Борис Писториус отхвърли възможността за скоростно приемане на Украйна в НАТО. "Вратата е отворена, но сега не е моментът да вземаме решение", заяви той късно в четвъртък пред ZDF, като добави, че Украйна е наясно със ситуацията по вземане на решение.

Писториус каза, че решението за присъединяване на страната към Алианса не може да бъде взето само от солидарност, а "първо с хладна глава" и после с "горещо сърце", не обратното.

Възможното членство на Украйна в НАТО или Европейския съюз няма да бъде обсъждано на четвъртата среща на Контактната група по въпросите на отбраната на Украйна в американската военновъздушна база Рамщайн в Южна Германия този петък, добави министърът. Той призова въпросът да се разгледа внимателно и допълни, че Украйна може да бъде приета само след края на войната, започната от Русия.

НАТО провежда политика на отворени врати, което означава, че всяка страна може да бъде поканена да се присъедини, ако прояви интерес, стига да е в състояние и да желае да спазва принципите на учредителния договор на Алианса.

Въпреки това, съгласно правилата за присъединяване, всяка държава членка може да наложи вето на дадена страна, ако прецени, че тя не отговаря на стандартите, необходими за присъединяване към съюза - както Турция прави с Швеция. Според уебсайта на НАТО тези стандарти включват способността да се демонстрира "функционираща демократична политическа система, основана на пазарна икономика" и "справедливо отношение към малцинствата", както и други детайли, които е по-трудно да се докажат по време на война, анализира CNN.

Членството на Украйна би повдигнало въпроси и относно най-важния аспект на НАТО - гаранцията за сигурност на Алианса. Съгласно член 5 от договора членовете на НАТО приемат предпоставката, че нападението срещу една държава от съюза е нападение срещу всички. Нападнатият народ може да се позове на член 5, като на теория принуди останалите членове на Алианса да му се притекат на помощ. Предвид факта, че в момента Украйна е във война, това вероятно би означавало почти сигурно незабавно позоваване на член 5. А това, от своя страна, би поставило НАТО във война с Русия.

Никоя държава в НАТО не иска това да се случи - някои, защото се страхуват от ескалацията, която би означавала започване на ефективна световна война, а други - защото все още имат определени връзки с Русия.

През декември девет държави от Централна и Източна Европа, членки на НАТО, сигнализираха за подкрепата си за присъединяване на Украйна, докато други досега се въздържат да застанат зад кандидатурата на Киев.

ОЩЕ: Радев отговори защо не е подкрепил Украйна за влизане в НАТО

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес