Представители на ЛГБТ обществото в Армения нападнаха полицейски участък в Ереван и набиха двама служители, съобщиха от пресслужбата на Министерството на вътрешните работи на Армения, предаде БГНЕС.
Според полицията агресивното поведение се дължи на инцидент с представител на ЛГБТ общността, който е бил нападнат в Ереван. Заподозряният за нападението е бил арестуван и отведен в централното полицейско управление.
"Т.нар. пострадала страна е получила информация, че заподозреният ще бъде отведен централното полицейско управление и се е събрала пред сградата. В момента на пристигането [на екипа] са възникнали сблъсъци. Обстановката се е изострила, когато жителите на околните кооперации, възмутени от силния шум и нецензурните викове, са излезли на улицата", се твърди в прессъобщението на полицията.
Полицаите са се опитали да успокоят събралите се ЛГБТ активисти, но "толерантността им не е била оценена по достойнство". "Мъже, преоблечени в женски дрехи и техни привърженици са нахлули в участъка, за да отмъстят на задържания. На двама полицейски служители са били нанесени телесни повреди, като единият е трябвало да бъде закаран в болница", се казва още в текста на съобщението.
Инцидентът е продължение на случай, при който 9 ЛГБТ активисти са били нападнати от 30 души в арменското гранично селце Шурнукх, предава NBC. Двама от нападнатите са влезли в болница със сериозни наранявания. Всичко това се случило, след като Хаик Хакобян, основателят на неправителствената организация Rainbow Armenia, защитаваща правата на хомосексуалните в Армения, поканил приятели в семейната си къща в Шурнукх. Тогава дошли двама мъже, които поискали Хакобян да излезе навън, "за да поговорят". Семейството на Хакобян настояло той и приятелите му да си тръгват, а отвън ги причакала тълпа, готова да се саморазправи с тях - защото разпространявали "гей пропаганда". Хакобян и приятелите му успели да стигнат до полицейски патрул, който предотвратил по-сериозен инцидент. Затова те настояват за "истинско разследване" на случая и наказания за виновните, като се страхуват, че нищо такова няма да се случи.
Снимка: Архив