Кипър спря обработката на молби за убежище от сирийци след рязкото увеличение на пристигащите този месец, съобщават властите.
Повече от 1000 души пристигат в Кипър с лодки от Ливан този месец на фона на задълбочаващото се напрежение в Близкия изток. Изселването предизвика призиви от Никозия към нейните партньори от Европейския съюз да направят повече, за да помогнат на Ливан, както и да преразгледат статута на разкъсваната от война Сирия, която в момента се счита за опасна за връщане на търсещи убежище, съобщава Al Jazeera.
В изявлението министърът на вътрешните работи Константинос Йоану, цитирано от телевизия „Сигма“, се казва, че „поради масовото пристигане на сирийски кандидати за политическо убежище в последно време по море и в очакване на развитията по въпроса за преоценката на статута на Сирия и за определянето на безопасни зони (в страната), Република Кипър реши да спре разглеждането на молби за убежище във всички случаи на лица от сирийски произход. Решението е взето в светлината и на събитията в региона на Близкия изток“, пишат Novini.bg
„Това е спешна мярка, това е трудно решение за защита на интересите на Кипър“, казва президентът на Кипър Никос Христодулидис пред репортери в неделя (14.04).
Още: Избори 8 в 1 в Кипър на 9 юни
Решението на практика
На практика мярката означава, че търсещите убежище ще бъдат затворени в два приемни лагера, предлагащи храна и подслон, без други предимства. Тези, които решат да напуснат тези съоръжения, автоматично ще загубят всякакъв вид облаги и няма да им бъде позволено да работят, казват правителствени източници.
Кипър, най-източната държава на ЕС и най-близката до Близкия изток, се намира на около 160 км (100 мили) западно от бреговете на Ливан и на Сирия. Регистрирани са повече от 2000 пристигания по море през първите три месеца на тази година, в сравнение със само 78 за същия период на 2023г.
Христодулидис посети Ливан миналата седмица и посредничи между Бейрут и Европейската комисия по въпроса за това как Брюксел може да помогне за спиране на миграционните потоци. В Ливан, който е в дълбока финансова криза, се намират стотици хиляди сирийски бежанци.
Още: Кипър мисли как да се справи с миграционната криза