Германският федерален конституционен съд във вторник (17.01.) отсъди против забраната на крайно дясната Национална демократическа партия (НДП). „Неонацистката политическа група е несъвместима с демокрацията, но не представлява истинска заплаха“, казва най-висшият съд в Германия.
Това е втори отказ на опита за забрана на неонацистката организация, пише Politico. През 2003 г. съдът отхвърли подобна молба – становището на съда е, че партията се опитва да замени съществуващите конституционни системи с авторитарна държава, която се подчинава на идеята за етнически дефинираното „общество на народа“ и нейната основна политическа концепция е „несъвместмима с принципите на демокрацията“.
Въпреки това съдът казва, че шансовете на НДП да успее в това начинание са много ниски. „Забраната не се случи не заради това, че НДП не преследва антиконституцинални цели, а защотото е твърде слаба и непоследователна, за да превърне целите си в реалност“, каза вътрешният министър на Германия Томас де Мезиер в изявлението си във вторник.
„Това е серозен знак, че сме успели да засегнем проблема успешно“, каза той, добавяйки че ще продължи да наблюдава дейностите на партията и ще продължи да наблюдава организаци, които са дясно екстремиски.
НДП загуби влияние по време на скрошните местни избори от части поради въздигането на Алтернатива за Германия – дясна партия, създадена през 2013 г., която е подобна на австрийската ФПО и Националния фронт във Франция.
НДП вече няма места в нито едно от федеративните събрания – много далеч от предишния си връх около 1969 г., когато получи 4,3 процента от националния вот и пропусна възможността да влезе в Бундестага – долната камера на федералния парламент във Берлин.
През септември НДП събра само 24 365 вота в изборите в северната федерална провинция Мекленбург – Ворпомерн, което я постав под петте процента, нужни за място в месния парламент.