Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-малко 12 евро на час? Как мамят работници в Германия - ето схемата

23 май 2023, 21:41 часа • 11973 прочитания

Арне Низрат и колегите му се отправят към поредния обект - строителна площадка във Франкфурт на Майн. Те са служители на Данъчната служба в града и се опасяват, че на този обект се нарушава трудовото законодателство, разказва германската обществено-правна телевизия АРД в свой репортаж. Екипът на Низрат трябва да провери документите на 260 работници, както и справките за извършваното строителство. Оттам нататък предстои продължителен анализ на събраните данни. Но дали ще успеят да обхванат всички работещи? Щом се разчува за проверката, някои от тях се скриват.

3,50 евро на час?

Антонио (името е променено от редакцията) е работил на много строителни обекти. И е един от малкото, които са търсили някога експертна помощ, за да защитят правата си, разказва АРД. Той е получил такава в офиса на социалната организация "Faire Mobilität" ("Справедлива мобилност") във Франкфурт на Майн.

Там помагат най-вече на работниците от Източна и от Средна Европа - информират ги за правата им и ги подкрепят при конфликти. Антонио получава нужната му консултация на родния си език, но още не е сигурен, че ще се сдобие с достатъчно смелост да поиска от работодателя си това, което му се полага.

Антонио няма договор, нито твърдо работно време. Не му плащат на час, а на квадратен метър. Така понякога получава за работата си ту 3,50 евро, ту 5 евро на час. Затова казва, че ако се правят проверки, това вероятно би му било от полза. Но в Германия не се извършват достатъчно проверки - през последните десет години броят им е спаднал от 63 000 на 53 000 годишно. Причината: заради липсата на персонал.

В Германия разкриват твърде малко измами

В страната се нарушава не само изискването за минимално почасово заплащане - има и укриване на данъци, удръжки от заплатата и от разходите за социалните осигуровки. Финансовите контрольори трябва да бъдат много внимателни и да сравняват получената информация с данни от други служби.

А какво установяват проверяващите на строителния обект във Франфурт на Майн? Дотук: 179 нарушения на правилата за минимално заплащане, 4 нелегално работещи и 71 лица, при които са установени нарушения при назначаването им. Звучи като голям успех, но не е - смята се, че в Германия се разкриват едва 0,5% от всички случаи на трудови измами.

Милиони работещи в Германия стават жертва на измама

Германският институт за икономически проучвания предполага, че в Германия до над 3 милиона работници стават жертва на трудови измами. Трябва да се има предвид, че след въвеждането на минималното заплащане броят на работните места в браншовете с ниско заплащане дори се е увеличил. Засегнати са хората на непълно работно време, студентите, пенсионерите, както и тези, които не владеят добре немски.

За Антонио нарушенията от страна на неговия работодател имат и конкретни последици: по-малко пенсионни вноски, по-малко пари при заболяване, по-малко пари за отпуска. Най-малкото официално. Той никога не е чувал, че му се полага платена отпуска или пък болнични. Сега смята да си търси работа на друг строителен обект, като този път ще внимава за правата си. Няма да му е трудно да си намери ново място, тъй като работници като него се търсят навсякъде.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес