Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нагорни Карабах: Новата стара война

20 септември 2023, 06:46 часа • 2450 прочитания

Нагорни Карабах - спорният регион на границата между Армения и Азербайджан, отново се оказа арена на война. Засега тя се развива много едностранно - азербайджанската армия набързо взе превъзходство и установи контрол над редица горещи точки в района. Това са първи толкова големи военни действия от 3 години насам, а въобще първите военни действия в района започнаха след разпадането на СССР, през 90-те години на XX век, когато Азербайджан си върна райони в и около Карабах. Карабах е международно признат като азербайджанска територия, но част от нея се управлява от арменски сепаратистки власти, които заявяват, че това е тяхната прародина. Сега действа примирие, с гарант Русия.

ОЩЕ: Стрелба и удар с дронове: Нагорни Карабах пак е арена на военни действия (ВИДЕО)

Условия за мир в Нагорни Карабах

Етническите арменци в Карабах призоваха за прекратяване на огъня и за започване на преговори. Но Баку каза, че няма да има преговори и мир, докато "незаконните арменски формирования" в Нагорни Карабах не се разоръжат и поиска арменската сепаратистка власт да се разпусне. Азербайджан заяви, че преговорите могат да започнат в град Евлах, на около 100 км северно от регионалната столица на Карабах Ханкенди, наричана от етническите арменци Степанакерт. Целта на Баку е да завърши завладяването на планинския анклав, коментира БГНЕС.

От арменска страна, премиерът Никол Пашинян посочи, че няма да се вземат прибързани решения за война, но не пропусна да каже, че азербайджанската операция е "етническо прочистване": Познат сценарий на Кремъл: Какво стои зад доклада за "геноцида" в Карабах? Срещу Пашинян обаче избухнаха протести, имаше и сблъсъци с полицията в арменската столица Ереван - протестите бяха водени от позицията, че арменският премиер е предател и с искане за оставката му. В резултат на протестите са ранени 34 души, 16 от които полицаи, твърдят арменските власти: Война в Нагорни Карабах: В Армения се бият с полицията, Ердоган подкрепи Азербайджан (ВИДЕО)

В планинския анклав живеят около 120 000 етнически арменци. Русия, в ролята на миротворец заяви, че нейните войници са преместили почти 500 цивилни от най-застрашените райони, докато сепаратистите заявиха, че са помогнали за преместването на общо 7000 души. Но продължават да се появяват информации в социалните мрежи за тежко положение - например, че в Степанакерт (Ханкенди) няма ток:

През последните девет месеца има ефективна блокада на единствения път към анклава от Армения, известен като Лачинския коридор, като там действат азербайджански сили, но Баку обвинява проруски арменски фактори за блокадата. Азербайджан отрича да увеличава броя на войниците си в региона. В понеделник той разреши на Международния комитет на Червения кръст да предостави помощ в Карабах по два пътя - единият през Лачинския коридор от Армения, а другият - по азербайджанския път Агдам.

Защо напрежението ескалира сега?

Азербайджан заяви, че е започнал операцията си в отговор на смъртта на шестима души, включително четирима полицаи, при две експлозии на мини във вторник сутринта.

След това в Степанкарт прозвучаха сирени за въздушна тревога и се чуха звуци от артилерия и стрелба. Жилищни сгради са били повредени, а журналистът Сирануш Саркисян описа, че е видял как съседната сграда е била ударена. Арменските власти в Карабах казаха, че 27 души са били убити, включително двама цивилни, а повече от 200 – ранени, в резултат на военните действия на Баку. Те съобщиха, че жителите на някои села са евакуирани. Отделно, дойде и новина, че кметът на Мартуни Азнавур Сагян е загинал:

Представители на арменците в сепаратисткия регион заявиха, че азербайджанските военни са "нарушили прекратяването на огъня по цялата линия на съприкосновение с ракетно-артилерийски удари". Други представители на Карабах говориха за "широкомащабна военна офанзива", въпреки че според по-късни данни интензивността на огъня е намаляла.

Министерството на отбраната на Азербайджан настоява, че не е атакувало цивилни граждани или граждански сгради и че "чрез използването на високо прецизни оръжия се обезвреждат само легитимни военни цели". То обвини арменските сили в "систематичен обстрел" на позициите на армията си и заяви, че е отговорило, като е започнало "местни, антитерористични действия... за разоръжаване и осигуряване на изтеглянето на формированията на арменските въоръжени сили от нашите територии".

В кратко телевизионно обръщение министър-председателят на Армения отхвърли твърденията, че неговите военни са замесени.

Азербайджан: Военните цели в Нагорни Карабах вече са неутрализирани

Позициите на големите

САЩ призоваха Азербайджан да спре военните действия, предаде "Ройтерс". Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен е провел телефонни разговори с президента на Азербайджан Илхам Алиев и министър-председателя на Армения Никол Пашинян, като е призовал Баку за деескалация на ситуацията, пише БТА. Държавният департамент на САЩ съобщи, че Алиев е "изразил готовност" да спре военните действия и да проведе среща с представители на Нагорни Карабах.

Що се отнася до Русия, външното ѝ министерство също призова за незабавна деескалация. Само че в позицията вече се появи ясна линия: "Съдбата на уреждането на Нагорни Карабах беше радикално повлияна от признаването от страна на официален Ереван през октомври 2022 г. и май 2023 г. на срещи на върха под егидата на Европейския съюз на Нагорни Карабах като част от територията на Азербайджан. Това промени принципните условия, при които беше подписано Изявлението на лидерите на Русия, Азербайджан и Армения от 9 ноември 2020 г., както и позицията на руския мироопазващ контингент (РМК)". Москва увери, че нейният контингент помага на цивилните и евакуира ранени и добави: трябва да се гарантира правата и сигурността на населението на Нагорни Карабах.

Знаково е цитирано от ТАСС изказване на Андрей Картаполов, председател на военната комисия в Думата, че руските "миротворци" нямат право да ползват оръжие в Нагорни Карабах, докато не бъдат лично нападнати. А в Телеграм Дмитрий Медведев директно написа как "това си заслужава Армения", защото тръгнала към Запада.

Специалният регионален представител на ЕС Тойво Клаар заяви, че е налице "спешна необходимост от незабавно прекратяване на огъня".

Глас от Ереван: Путин убива арменците с ръцете на азербайджанците (ВИДЕО)

СНИМКИ: Getty Images

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес