Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На украинската фронтова линия: „Ако руската армия е на нашата граница, нека се страхува“

19 април 2021, 15:05 часа • 3542 прочитания

Британски журналисти от The Times показват едностранчив поглед към политиката, пишейки репортаж за събития в Източна Украйна: мирните споразумения са постижения на Франция и Германия, а планираните военни учения на руска територия са ескалация от страна на агресивна Москва. В украинските окопи войниците, естествено, демонстрират висок боен дух.

Още: Втора поредна вечер Одеса е атакувана с дронове

Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"

Гумените ботуши на украински войници хлопаха, докато вървяха през калните окопи, напомнящи за Първата световна война. На 800 метра проруски сепаратисти ги наблюдаваха от позициите си в руините на училището.

Повече от 14 000 души загинаха в Донбас, откакто избухнаха боеве в Източна Украйна преди седем години. Най-големият град в този минен регион, Донецк, е основан през 19 век от бизнесмен от Уелс. Мирното споразумение, уредено от Франция и Германия през 2015 г., сложи край на мащабните военни действия, но насилието не е спряло напълно.

Сега, когато Русия е съсредоточила хиляди войници на източната граница на Украйна и в анексирания през 2014 г. Крим, има зловещи признаци за завръщането на тези черни дни. Украйна казва, че 27 от нейните войници са загинали на източния фронт тази година. Това са повече от половината от загубите през 2020 г.

Още: Подготвят траурната церемония за папата

Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет

Войници, намиращи се в близкото до фронтовата линия село Пески, твърдят, че сепаратистките обстрели се засилват. Някои казват, че ясно са чували звуците на движещи се танкове. „Те подготвят пълномащабна офанзива и затова ние също се окопаваме“ - каза украинският войник Владислав. - "Те не са прехвърлили войски тук напразно."

Според него войниците с нетърпение очакват пролетното затопляне. „По-добре е през зимата, защото можем да ги видим как се движат. Но листата скоро ще се появят на дърветата и няма да можем да ги наблюдаваме ясно."

В ранните години на конфликта лошо финансираната украинска армия претърпя огромни загуби, губейки важни битки за летището в Донецк и стратегическите железопътни възли.

Но след това тя стана по-силна, след като получи американски ПТРК Javelin и турски бойни дронове. Фронтовите войници обаче казват, че се бият с оръжия от трето поколение, докато сепаратистите разполагат с военно оборудване от пето поколение.

Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)

Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)

Но духът във войските все още е боен. „И какво, ако руската армия е тук? Те са същите хора като нас” - казва войник на име Александър. - "Те трябва да се страхуват, а не ние."

Вчера (18 април) Русия осъди Турция за доставки на безпилотни самолети за Украйна, заявявайки, че това "не допринася за мирно уреждане на проблема". Москва твърди, че не възнамерява да атакува и че има пълното право да движи войските си, както иска. Висш лидер на Кремъл обаче заяви тази седмица, че Русия ще защитава своите граждани в Донбас, ако Украйна се опита да го вземе със сила. От 2019 г. Русия е издала над 400 000 паспорта в региона.

Днес (19 април) украинският президент Зеленски трябва да се срещне с френския президент Макрон, за да обсъди конфликта. Неговият външен министър Дмитро Кулеба вчера обвини Русия, че "открито заплашва Украйна с война и унищожаване на украинската държавност".

В калните окопи войниците се присмиват на твърденията на Кремъл, че Русия не изпраща войски. „Там имат професионалисти“ - казва военнослужещ, който се определи като Колдун. "Миньорите не стрелят по този начин" - добави той, припомняйки думите на Путин, че украинската армия е била победена през 2014 г. от бивши трактористи и миньори.

Свикнали с трудностите и лишения, жителите се страхуват, че ще започне война. От началото на конфликта повече от един милион и половина души са напуснали местата си на пребиваване.

„Синът ми нямаше детство. Откакто момчето се научи да пълзи, то знае, че когато започне стрелбата, трябва да се скрие под масата” - казва Оксана, която живее на украинска земя. – „Това е трудно. Започна да заеква, не спи през нощта. Ако всичко остане същото, това ще е кошмар. "

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес