Скандалите около мащабното журналистическото разследване Досиетата „Пандора”, което осветли офшорките на политици, бизнесмени и знаменитости, провокира Европейския парламент да призове за по-решителни мерки спрямо прането на пари и избягването на данъци.
Финансовите министри на страни членки на ЕС бяха призовани да разширят черния списък с офшорни зони, като реакция на последните разкрития. Вместо това обаче, в началото на тази седмица, финансовите министри взеха точно обратното решение – да извадят три страни от списъка, предава euractiv.com.
Досиетата „Пандора” е най-новата серия изтичане на документи, засягащи влиятелни политици, бизнесмени и известни личности. Данните демонстрират как икономическият и политически елит по света използва мрежи от фирми, регистрирани в данъчни убежища, с предполагаеми цели засягащи избягване на данъчно облагане и заобикаляне на правилата против пране на пари.
Сред някои от по-известните представители на списъка попадат личности като Тони Блеър, бивш премиер на Великобритания, чешкият премиер Андрей Бабиш и нидерландският финансов министър Вопке Хоекстра. В списъка изплуваха и българи.
В резултат на разкритията, европейските депутати настояха за по-ефективни мерки от ЕС в борбата с пране на пари и избягването на данъчно облагане.
Въпреки, че в миналото някои членки на ЕС също бяха засегнати от подобни изтичания на документи, повечето юрисдикции посочени в Досиетата „Пандора” са данъчни убежища извън рамките на Европейския съюз.
Поради това, ЕС разполага със специален черен списък наречен „юрисдикции, които не оказват съдействие”. Списъкът бе създаден през 2017 година, като периодично бива ревизиран. Въпреки това, много от данъчните убежища посочени в журналистическото разследване не попадат в този черен списък.
Вадят страни от списъка
Въпреки призивите на европейските депутати, по време на срещата на финансовите министри на страните от ЕС, проведена във вторник тази седмица, бе взето решението за изваждане на три юрисдикции от черния списък. Това са Ангуила, Доминика и Сейшели.
Преди срещата, европейски депутати от различни политически групи в Европейския парламент заявиха, че намеренията на финансовите министри дават „погрешен сигнал”. Имаше и призиви към нидерландския финансов министър да не участва във вземането на решението, тъй като името му присъства в документите.
Въпреки това, 27-те финансови министри не промениха плановете си.
Досиетата „Пандора” идват два месеца след като Европейската комисия предложи нови мерки за засилване на правилата срещу пране на пари.
ЕС не успява да наложи собствени мерки против прането на пари поради противопоставянето на няколко страни членки. За да заобиколи тази пречка, през юли ЕК предложи нова регулация срещу прането на пари, както и създаването на европейско звено, което да следи за проблема.
Новата рамка би дала повече власт на ЕС да се намесва при съмнения за пране на пари в юрисдикции в рамките на Общността. Предложението все още подлежи на дебати от Европейския парламент и Съвета по икономически и финансови въпроси.