Малко туристи се вглеждат в Мона Лиза или се скитат по улиците на Париж това лято, погубвайки надеждите, че топ туристическата дестинация ще види по-светли дни след опустяването миналата година, свързано с пандемията, предава АФП.
Градът на светлината е бил посетен от между 3,6 милиона и 4,7 милиона посетители между юни и август, в сравнение с 10 милиона през 2019 г., преди коронавирусът да се появи и да разруши международни пътувания, сочат данни на туристическия офис.
Само 2,6 милиона туристи са посетили Париж миналата година.
„Тъй като клиентите отдалеч не идват, въздействието е значително“, каза Дидие Арино, директор на туристическата фирма Protourisme, пред AФП.
Франция облекчи правилата си за пътуване преди летния сезон, като постави страните в червена, оранжева и зелена система за кодиране на цветовете, която определя дали посетителите трябва да направят тест за COVID-19 преди пристигането си, имат убедителни причини да посетят или да бъдат поставени под карантина.
Музеите и други културни заведения бяха отворени отново след дълго затваряне, въпреки че посетителите трябва да покажат доказателство за ваксинация или отрицателни тестове. Но броят на посетителите в Париж все още е разочароващ. Арино каза, че процентът на заетост в хотели в Париж е по -лош, отколкото другаде във Франция, като приходите са намалели с 60 %.
Ромен Жуо, генерален директор на 4 Roues Sous 1 Parapluie, компания, която предлага посещения с екскурзовод с класически френски автомобил в столицата, каза, че е имал само 120 клиенти това лято в сравнение с 360 през 2019 г. Повечето от клиентите му са от САЩ и Австралия. „Опитваме се да привлечем малко повече френски клиенти, но проблемът ни е, че средната ни цена (150 евро) е малко висока“, каза той и отбеляза, че французите обикновено харчат по-малко от чужденците.
Екскурзоводите също са пострадали от отсъствието на туристи, като активността е спаднала с повече от 80 процента в региона Ил дьо Франс, който включва и Париж, според асоциацията на гидовете FNGIC.
„Париж е огледало на големите европейски столици“, казва Арино. "Всички те имат проблеми и колкото повече зависят от чуждестранни клиенти, толкова по-трудно е." На река Сена, туристическата компания за лодки Vedettes de Paris е отбелязала спад на оборота с 50 % в сравнение с 2019 г. Френските клиенти са съставлявали наполовина броя на пътниците; те представляват 65 процента тази година. Компанията се адаптира, като добави „аперитив круиз“ и инсталира зона за игра на петанк на дока си. „Научихме се да преоткриваме себе си, да върнем Сена и Айфеловата кула обратно на парижани“, каза директорът на компанията Мари Бозоние.
Айфеловата кула отново отвори врати в средата на юли след деветмесечна пауза поради пандемията, но имаше само 13 000 посетители на ден - половината от обичайния им брой. Около 50 процента са французи в сравнение с 20 процента в миналото.
Подобна е ситуацията и в музея Гревен, който представя восъчни фигури на известни личности. Половината от посетителите му обикновено са чужденци. Тази година делът им е 10 %, според Франсоа Фрасие, директор в Compagnie des Alpes, която е собственик на музея и тематичните паркове.