Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Москва: САЩ се опитват да приватизират думата „демокрация“

24 ноември 2021, 12:01 часа • 607 прочитания

Говорителят на руския президент нарече предстоящата среща на върха за демокрация през декември опит на САЩ да създадат нови разделителни линии и подчерта, че Русия има негативно отношение към това събитие.

"Определено имаме негативно отношение към предстоящото събитие. Това не е нищо повече от опит за начертаване на нови разделителни линии. В началото на 90-те години на миналия век се бихме, за да намалим и отстраним разделителните линии и деленето на страните на добри, според тях, и лоши, също според тях", каза Песков пред репортери.

САЩ се опитват да наложат концепцията си за демокрация на други страни и да приватизират този термин, каза Песков.

„Те се опитват да приватизират думата „демокрация“. Тоест, [според тях], демокрацията е само това, което е в съответствие с разбирането на Вашингтон. Очевидно , че нещата не могат и не трябва да бъдат такива.“

Джо Байдън покани Тайван на виртуална среща на върха за демокрацията заедно с повече от 100 държави - ход, който предизвика възмущението на Китай, който не е включен в списъка.

Тайван благодари на Байдън за поканата и заяви, че срещата ще бъде рядка възможност за самоуправляващата се демокрация да подобри авторитета си на световната сцена.

"Чрез тази среща на върха Тайван може да сподели своята успешна демократична история", заяви пред репортери говорителят на президентската канцелария Ксавие Чанг, цитиран от БГНЕС.

Китай заяви, че "категорично се противопоставя" на включването на острова, който смята за "неотменима част от китайската територия". Пекин твърди, че самоуправляващият се Тайван е част от неговата територия, която един ден ще бъде отвоювана отново, ако е необходимо, със сила.

Световната конференция беше предизборно обещание на президента на САЩ, който постави борбата между демокрациите и "автократичните правителства" в центъра на външната си политика.

"Срещата на върха за демокрация" ще се проведе онлайн на 9 и 10 декември, преди да се проведе с присъствие на участниците второто ѝ издание през следващата година.

Срещата беше отдавна рекламирана, но списъкът на гостите - публикуван във вторник на уебсайта на Държавния департамент - ще бъде внимателно проучен.

Не е изненадващо, че основните съперници на Америка - Китай и Русия - не са включени в него.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес