Вероятно има държави, за които ултиматумите са приемливи или дори желани, но това не се отнася за Москва. Със своя залп срещу Русия чешките власти сами си нанесоха удар.
Това заяви говорителят на Руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от ТАСС.
Припомняме, че в края на миналата седмица властите в Чехия обявиха 18 служители на посолството на Русия за „персона нон грата” и обявиха руските специални служби за взрива в склада за боеприпаси във Врбетице през 2014 г. В отговор Москва експулсира 20 служители на посолството на Чехия в Русия.
Вчера чешкият министър на външните работи Якуб Кулханек настоя Москва да върне изгонените чешки дипломати и даде време до 12:00 ч. днес за отговора на руската страна. В противен случай предупреди, че броят на служителите в руската дипломатическа мисия ще бъде изравнен с този на чешката в Русия.
Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков определи ситуацията с Русия и Чехия „истерия” и призова „да се даде възможност на дипломатите да формулират позиция”.
Междувременно чешкият външен министър Якуб Кулханек заяви пред CNN Prima News, че Чехия не е в състояние на студена война с Русия. Дипломатическият конфликт между тях е просто „скарване”. „Не харесвам термина „студена война”. Ние преживяваме изключително труден етап в чешко-руските отношения, за който Чехия няма никаква вина”, каза той, пише още БГНЕС.
Според министъра искането Москва да върне изгонените от Русия 20 служители на чешкото посолство не е ултиматум.
Кулханек е информирал посланиците на държавите членки на НАТО в Чехия за инцидента във Врбетице, в който, според твърдение на Прага, е замесена Москва. „Всички държави изразиха недвусмислена подкрепа за Чехия и осъдиха нарушаването на нашия суверенитет”, каза министърът. Той допълни, че скоро му предстои да проведе телефонен разговор с министъра на външните работи на Германия.
Международният разследващ журналист Христо Грозев коментира пред Actualno.com, че в момента Западна Европа се чуди как да реагира на скандала. "В Чехия е интересно. Народът там е доста скептично настроен към Русия, но от друга страна, има хора на власт, които са доста проруски. Сега те се опитват да тушират напрежението", посочи Грозев. По думите му западните държави изчакват дали ще бъдат доказани твърденията за взрива и след представянето на доказателства, могат да се очакват сериозни дипломатически контрамерки от страна на цяла Европа.