Прокремълският молдовски опозиционен блок „Победа" проведе втория си конгрес в Москва на 9 юни след поредица от срещи между членовете му и руски официални лица в рамките на няколко дни. Контролираната от Кремъл информационна агенция "РИА Новости" съобщи, че политиците от „Победа“ са обсъдили президентските избори в Молдова, които ще се проведат на 20 октомври 2024 г., и референдума за присъединяване на страната към ЕС.
Още: Путин даде гражданство на молдовски олигарх, създал проруска партия
Припомняме, че на 21 април санкционираният от САЩ молдовски политик Илан Шор, който е свързан с Кремъл, създаде нов проруски партиен блок. С "Победа" олигархът планира да издигне свой кандидат на президентските избори. 37-годишният Илан Шор заяви, че ще изпълнява функциите на председател на изпълнителния комитет на блока. Губернаторката на Гагаузия Евгения Гуцул, която тази година беше в Русия за среща с Владимир Путин, изпълнява функциите на изпълнителен секретар. Марина Таубер, депутат от молдовския парламент със санкции от САЩ и близка до Шор, е секретар на изпълнителния комитет.
Още: Близката до Путин губернаторка на Гагаузия се изправя пред съда, заплаха от бомба в залата (ВИДЕО)
Илан Шор: С всички необходими методи ще освободим Молдова от "проевропейските бандити"
Сега Шор заяви, че е уверен, че блок „Победа“ може да победи молдовския президент Мая Санду на изборите през октомври и че ще „използва всички необходими методи“, за да постигне тази цел и да освободи Молдова от „проевропейските бандити“, които в момента са начело на страната.
Олигархът, който живее в Израел и чиято предишна партия "Шор" беше забранена от молдовски съд, заяви, че единственият начин за „съживяване на Молдова“ е тя да се присъедини към доминирания от Кремъл Евразийски икономически съюз. „Победа“ работела именно за това.
Още: Шеф на молдовския генщаб шпионирал за Русия, а сега се "грижи" за украински деца
Губернаторката на Гагаузия поиска още по-силни връзки с Кремъл
Свързаната с Кремъл губернаторка на проруската автономна област Гагаузия Евгения Гуцул пък каза, че блокът е провел конгреса си в Русия, защото молдовското правителство заплашвало опозиционерите. Тя твърди, че Молдова ще бъде въвлечена в конфликта в Украйна, ако молдовците гласуват за присъединяване към ЕС.
Снимка: Гагаузия, Getty Images
Всички тези за репресия срещу проруските молдовски политици са пореден опит на диктатора Владимир Путин да овладее властта в бившата социалистическа република чрез свои "проксита".
Още: Путин с финансова маневра, за да завладее икономически част от Молдова
Гуцул се срещна и с редица служители на Кремъл и руски губернатори по време на Петербургския международен икономически форум, което допълнително затвърди връзките ѝ с Кремъл. Тя разговаря с външния министър Сергей Лавров и пак подчерта желанието на Гагаузия за по-тясно сътрудничество с Москва.
Гуцул участва и в дискусия за „традиционните ценности“ с ветерана на руската пропаганда и главен редактор на RT Маргарита Симонян на 8 юни. Губернаторката също така твърди, че в бъдеще ще се срещне отново с руския диктатор Владимир Путин. Всички нейни срещи и изказванията ѝ, както и тези на Илан Шор, получиха специално място в днешния анализ за Русия и войната в Украйна на американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Още: Руските провокации в Молдова се увеличават
Близкият до Путин бивш президент заплаши Молдова с "украински сценарий"
Бившият проруски президент на Молдова и настоящ ръководител на Молдовската социалистическа партия Игор Додон, който беше под домашен арест до ноември 2022 г. заради обвинения в корупция и държавна измяна, също се включи в говорилнята. Той даде интервюта за руските държавни информационни агенции ТАСС и "РИА Новости" на 9 юни, в които популяризира няколко известни кремълски твърдения, насочени срещу сегашното молдовско правителство.
Още: Пуснаха на свобода приближения до Кремъл бивш молдовски президент Игор Додон
Снимка: Игор Додон, Moldova.org
Додон твърди, че проевропейският кабинет милитаризирал страната и я подготвял за „украинския сценарий“, като увеличавал разходите за отбрана и сътрудничеството на Молдова с НАТО. Експрезидентът добави още, че предстоящите президентски избори в Молдова през октомври 2024 г. щели да бъдат нелегитимни и противоконституционни. Додон призова Кишинев да участва в ръководени от Русия организации като ОНД и заяви, че молдовското правителство преследвало опозиционери като Гуцул и него самия. Каза, че молдовските власти можели да позволят на Украйна да „дестабилизира“ молдовската сепаратистка република Приднестровие или да проведат „провокации“ срещу Гагаузия в бъдеще.
Само че провокациите в Приднестровието са именно руски - в отцепническия регион Москва все още поддържа свое военно присъствие и го използва за сплашване. Кремъл вероятно ще се опита да използва връзките си с Додон като част от по-широките си усилия за дестабилизиране на молдовската демокрация и оказване на влияние върху молдовското правителство, анализират от ISW.
Още: Тревога в Молдова: Русия провокира с военни учения в Приднестровието
Додон добави, че може да се кандидатира за президент, ако опозицията не може да постигне съгласие за кандидат. Призна обаче, че отношенията му с Шор били "сложни" и че не са си общували. "Врагът на моя враг е мой потенциален партньор и приятел“, отбеляза той.
Кремъл вероятно е наясно, че все още необявеният кандидат за президент на блок „Победа“ има по-малък шанс да победи Санду на изборите, ако други големи опозиционни партии като Социалистическата партия, която е в коалиция с Комунистическата партия, също издигнат кандидати.
Паралелите между изказванията на членовете на блок „Победа“ и на Додон предполагат координирани усилия срещу Мая Санду от страна на Путин. Става ясно обаче, че Кремъл, Додон и Шор все още не са се споразумели за кандидат-президент или за изборна стратегия в Молдова.
Още: Пакт за сигурност под носа на Путин: ЕС и Молдова сключиха партньорство