Броят на младите руснаци, които биха искали да се изнесат от родината си, нарасна до 10-годишен връх, сочи независима анкета на Центъра Левада, цитирана от Moscow Times.
Социолозите предупреждават, че нарастващата готовност на младите поколения да се преместят в чужбина рискува да навреди на руската икономика, макар Кремъл да не смята, че това е притеснително. Делът на младите руснаци, които искат да емигрират, се увеличава нагоре през годините, откакто Русия анексира Крим през 2014 г., когато беше едва 20%.
53% от руснаците на възраст от 18 до 24 години биха искали да емигрират. Делът им се е увеличил с 16% за 5 месеца и е най-процент от 2009 г. насам.
"Младите хора не приемат сериозно предлагания от държавата модел на развитие. Междувременно, животът им не е толкова уреден, колкото този на по-старото поколение", твърди пред новинарският сайт The Bell социологът от Левада Степан Гончаров.
"Те се фокусират върху глобалните канали за разпространение на информация и е по-вероятно да бъдат в трансгранично езиково и културно пространство", пояснява той.
Близо 1/3 (30%) от руснаците между 25 и 39 години също искат да емигрират, показва проучването, проведено сред 1601 респонденти в 50 руски региона.
Във всички възрастови групи 21% от руснаците изразяват желание да напуснат родината си. Тази цифра е най-високата от 2013 г., когато 22% са заявили, че биха искали да се преместят в чужбина.
Сред най-честите причини за емиграция руснаците посочват загрижеността за бъдещето на децата си, икономиката, политическата ситуация в Русия и по-доброто медицинско обслужване в чужбина.